• Bist 100
  108869
 • Dolar
  5,7884
 • Euro
  6,4038
 • Altın
  271,6900
İstanbul
10 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Ekonomik kriz obeziteye yol açıyor

OECD tarafından yayınlanan ‘obezite’ raporunda, ekonomik krizin insanları daha ucuz ama sağlıksız yiyeceklere yönelttiği, bunun da obezite salgınının artmasında önemli rol oynadığı açıklandı. 2008’de başlayan krizden çok etkilenen ülkelerde ailelerin mutfak harcamalarında kısıntıya gittikleri, sebze ve meyve gibi sağlıklı yiyeceklerden yüksek kalorili ucuz gıdalara yöneldikleri vurgulanıyor. Raporda Türkiye’ye ait bilgiler de yer alıyor; ülkemizde 15 yaşından büyük olanlarda obezite oranı yüzde 22.3. Bu oran kadınlar için yüzde 29.2 iken erkeklerde yüzde 15.3, yani kadınlarımızda obezite erkeklere göre iki misli daha fazla! Bizde, obezite dâhil fazla kiloluk 5-17 yaş arasında kız çocuklarında yüzde 19, erkek çocuklarda ise yüzde 13 oranında. OECD’nin obezite raporundan ilginç bilgiler:

BİR: OECD ülkelerinde yaşayan insanların çoğu fazla kilolu veya obez.

İKİ:
Obezite oranları Avustralya, Fransa, Meksika ve İsviçre gibi ülkelerde senede yüzde 3 artarken, USA, Kanada, Kore ve İtalya’da ise değişmedi.

ÜÇ: Obeziteye yatkınlık kadın ve fakirlerde
daha yüksek.

DÖRT:
USA’da 2007-2009 arasında işsizlikteki artma ile beraber sebze-meyve tüketimi azaldı.

BEŞ: 2008-2009’da İngilizlerin yiyeceğe harcadıkları para yüzde8.5 azalırken, tükettikleri kalori yüzde 4.5 daha fazlaydı.

ALTI: OECD içinde obezitenin en fazla olduğu ülke USA. 1980’den önce Amerikalı erişkinlerin yüzde 45’ den azı fazla kilolu iken, bugün bunların üçte ikisinden fazlası fazla kilolu, üçte
biri de obez.

YEDİ:
USA’da sağlık harcamalarının yüzde 5-10’u obeziteye gidiyor ve obezitenin yol açtığı diyabet, kalp ve eklem hastalıklara bağlı olarak daha da artacak.

SEKİZ: Bazı ülkelerde işlerini kaybedenlerin fiziki aktivitelerini azaltmalarının da obeziteye katkı yapmış olması muhtemeldir.

DOKUZ:
Obezite salgını son beş senede artmış olmakla beraber artış hızı yavaşladı.

ON
: Eğitim ve sosyo-ekonomik durum düşüklüğü obeziteyi artırıyor.
Gelelim neticeye: Obezite, tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz için de önemli bir sağlık ve ekonomi meselesi. Sağlık meselesi, çünkü obezite başta diyabet, kalp-damar hastalıkları, kanserler olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlıyor.

Ekonomik mesele, çünkü obezitenin sebep olduğu hastalıkların faturası ülkelerin hazinesini tamtakır yapacak kadar büyük. İdarecilerimizin obezitenin boyutları daha da artmadan gerekli tedbirleri almakta acele etmesi gerekiyor. İşe şunlardan başlayabilirler:
Sebze-meyve tüketimi teşvik edilmeli ve insanların bunlara daha ucuz fiyatlara ulaşmaları sağlanmalı. Obeziteye yol açan rafine un ve şekerden yapılan yiyeceklere sağlığa zararlı uyarısı ve obezite vergisi konmalı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Diğer Yazıları