• Bist 100
  110477
 • Dolar
  5,8147
 • Euro
  6,4658
 • Altın
  275,3870
İstanbul
9 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Su ve yürüyüş dost, şeker düşman 

Sağlıklı yaşamak zor bir yaşam şekli değildir. Sağlıklı yaşamak için bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Ama olmazsa olmazları da vardır sağlıklı yaşamanın. Akıl sağlığı yerinde olan her insan sağlıklı yaşamanın olmazsa olmazlarını çağımızda öğrenmek zorundalar. 
Kilo vermeye karar verenler başarılı olmak isterler.  Kilo almanın özellikle bayanlarda estetik bir kaygı yarattığını söyleyebilirim.  Fazla kilonun zararlı olduğu tıp tarafından gözler önüne serildikçe, zayıflamadaki amaçlar bu yöne kayar.   Diyet ile sonuca ulaşmak imkansız olmasa da çıkmaza giren sıkı diyetler içinde bunalan bir çok isim sayabiliriz, her birimizin çevresinde çevremizde kilo almanın yarattığı sıkıntıyı yaşayan çok dostumuz vardır. Yapılan diyetler haklı olarak bıkkınlık getirebilir. Başarısızlık sonunda doktorlara diyetisyenlere yüklenir. 
***
Diyete başlamadan önce ilk karar verilecek şey yaşamda değişikliktir.  Bazı alışkanlıklardan vazgeçmek, bazı alışkanlıkları edinmek gerekir. Alışverişlerimizde aldığımız gıdaların kalorisine bakmak, içinde hangi maddeler olduğunu bilmek her zaman yapılan diyetlere katkı sağlar. Mısır şurubu içeren yiyeceklerden uzak durmalıyız. Glütensiz yiyeceklerle dostluk kurmalıyız. İnandığımız, güvenilir besinlerin peşinden koşmalıyız. Bunlarla beraber edinilecek önemli alışkanlıklar vardır. İster kilo derdimiz olsun ister olmasın her gün yürümeliyiz. Yürümek yapılabilecek en güzel spordur. Yürürken kendimizi yürüyüşe odaklamak bizim daha rahat yürümemizi sağlar. Hayat öykümüzü yanımızdaki arkadaşımıza anlatarak yürümek soluk almamızı zorlaştırır, bizi yorar. Konuşmadan açık havada normal bir tempoda kısa adımlarla yürümek vücudumuzun ihtiyacı olan hareketi verir.  
Şekerden uzak durmamız gerektiğini benim yaşında olanlar ne yazık ki çok geç öğrendi. Şimdi ki aklım olsa şekerin tadını çocuklarıma öğretmezdim. Bütün uzmanların yaptıkları araştırmalarda; zararlı pas yapan bir madde olarak anlatılmakta. Çayımıza kahvemize koyduğumuz şeker masum gibi görünürken,  hissettirmeden bu alışkanlığı körükler. Suyun bir temizleyici olduğunu kabul etmeliyiz. Su içmek her vücut için gereklidir, su hayattır. 
***
Obeziteyle savaşmak sözcüğünü kullanmak yerine yaşam becerileri sözünü kullanarak çok küçük yaştaki çocuklarımıza öğretmemiz gereken şu birkaç şey, yürümek, hareket etmek, şekerli gıdalardan uzak durmak, belirli oranlarda yavaş yavaş günde ihtiyacımız olan suyu içmeyi öğretmek büyük bir kazanım olacaktır.  Üç alışkanlığın edinileceği en güzel yerler okullardır. Çocukların ihtiyacı oyun olmasına rağmen ara dinlenmelerden en az birine su içme saati diyerek çocuklarımızın beyinlerine su içmenin gerekliliği mesajı yerleştirilmeli.  Sık sık, yürüme, şekersiz bir yaşam, suyu yudumlamak konuları açılarak gerekliliği anlatılmalı. Pek çok çocuk ne yazık ki okul saati boyunca bir yudum su içmeden evine dönmekte.  Vücudumuzun doyuma ulaşması için gerekli olan su; sadece çocuklar değil,  büyükler tarafından da ihmal edilmekte. Okullarda spor dersi yerine spor saatleri olmalı, aileler de çocuklarını yürüyüşe ve yürümeye alıştırmalı. 
Belirli yaşa geldikten sonra bunun sıkıntısını çeken yaşını almış insanları parklarda görüyoruz, yeni neslin daha sağlıklı olması için elimizden ne gelirse yapmalıyız.  Bu üç olayın önemi bu kadar net anlaşılmışken,  ellili altmışlı yaşlara gelmelerini beklemeleri çok büyük bir kayıp olur. Gelin hep beraber sağlımızın önemini gençlerin kulaklarına fısıldayalım.  

Filiz Tosyalı Diğer Yazıları