• Bist 100
  110477
 • Dolar
  5,8147
 • Euro
  6,4658
 • Altın
  275,2150
İstanbul
7 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Sağlıklı beyin

 

Prof. Mark Lythgoes  bir takım egzersizlerle beynin gücünün arttırılabileceğini kanıtladı.  Birkaç yıl önce BBC de yapılan yayında çalışma öncesi ve çalışma sonrası katılan yüz kişinin zekâ testlerinde başarı yüzde 40 arttı. 
Los Angeles’te Adult School'da  Ocak ayının birinci haftasında ilk ders saatinde, yetmiş yaşındaki Prf. sınıfa girdi. Benim de içinde bulunduğum otuz kişilik sınıftaki öğrencileri ilk kez görüyordu. Sınıf listesinden ikişer ikişer eşleşen öğrenciler birbirlerine üçer soru sordular. Üç ayni sorudan sonra her öğrenci arkadaşının ismini soyadını ve aldığı yanıtları öğretmene söyledi.  Öğretmen hepsi bitince listeden isimleri bir kez daha hızlı okuyarak kontrol etti. Hemen ardından öğrencilerin yüzüne bakarak isim ve soyadlarını tekrar etti. Hepimiz hayretten dona kaldık.  Değişik ülkelerden, gelmiş öğrencilerin isimlerini doğru bir şekilde yüzlerine bakarak söylemesi bir beyin çalışmasıydı. ”   
13–19 Mart Beyin Haftası, bu yıl da sessiz sedasız geçti gitti. Beynimize saygı duymayı öğrenmeliyiz. Çocuklarımıza da öğretmeliyiz. Akıllı olmak güzel şeyler yapmak için gerekmez, ama beyni iyi kullanmak yüzde yüz gerekir.  Bunu yaşam herkese kanıtlıyor. Yaşamdaki başarıları irdelerken doğruluğunu görebiliriz. Çocuklarımıza iyi bir miras bırakmak istiyorsak beyin tembeli olmama özelliğini aşılayalım yeter. 

Beyin Çalışmaya Nasıl Alıştırılır   

Alışkanlık haline getirdiğin davranışlardan kaçınarak olabilir. Davranışın ideal de olsa alışkanlık haline geldiğinde beyne uyuşukluk verir. Hep ayni koltuğa, sandalyeye oturmak bile beynin tembelliğidir. Alışkanlıklardan vazgeçmeyi denemeli. 
Ne içeceğini soran garsona, çok farklı bir sipariş vermeyi deneyin, hiç de kolay olmadığını göreceksiniz.  Düşünmeden yapılan bir sipariş bile tembellik diye düşünmeli. Beyin karşıdakinin şaşkınlığı ile bile bir hareket yaşayacaktır. Beyin canlı kalmalı,  canlılık değişimle olabilir. Hareketlerde değişikliği sağlamalı. Sol elle bazı işlerini yapmayı denemek iyi fikirdir. Giysilerinizi her zamanki sandalyenin üzerine koymayıp, dolaba asın ya da aksi davranış alışkanlığınızsa ortaya atın.  Yapılan şey farklı olmalı. Banyoda önce vücudu sonra saçı sabunlamak bile bir değişim yaratabilir, her şey karmakarışık olsun. Beyin arasın, bulsun. Okullarda sınıfları değiştirmek,  yeni arkadaşların isimlerini öğrenmek, onları tanımak; isimlerini soluksuz sayabilmek iyi bir eksersizdir. 

Açık Hava Beynin İlacı  

İş yerine yürüyerek gitmeyi deneyebilirsiniz, işyerine gidene kadar geçilen sokakları hatırınızda tutun, yolda gördüğünüz insanların giysilerini düşünün. Renkleri gözünüzün önüne getirin. Gözünüz açık yaptığınız birçok şeyi, bir süre gözü kapalı yapın. 
Açık havada dolaşmanın, beynin bayramı olduğunu unutmamalı.  Düşünme şekilleri beyni güçlendirir. Farklı yollarla tek bir konuyu düşünmek her  zaman beyne iyi gelir;  sondan başa, baştan sona.  Ezberleme de beyne güç verebilir. Şiir ezberleyebilirsiniz, ya da sevdiklerinizin telefon numaralarını hatırlamaya çalışın. Ayni harfle başlayan yabancı dil sözcükleri öğrenmek de benzer bir eksersizdir. Her gün beş tane zor sözcük çıkarın, öğrenmeye zorlayın. Yazmaya, okumaya, kullanmaya mecbur hissedin.  Bulmaca, sudoku gibi eğlenceli uğraşlar programınızda yer alsın. Boyama kitaplarını boyamak yetişkinlere de iyi gelir. 
Beyni egzersizlerle zaman zaman yenilemek gerekir. Bahar ayları bu tür egzersizler için uygun bir aydır. Beyin güçlendirici egzersizlerle arkadaşlarının da uğraşmasını sağlayabilirsiniz.

Filiz Tosyalı Diğer Yazıları