• Bist 100
  108869
 • Dolar
  5,7889
 • Euro
  6,3999
 • Altın
  271,9320
İstanbul
11 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Mevsimine uygun giyinme alışkanlığı kazanmalı

Üzerimize giydiğimiz kıyafetlerle hastalanmamızın çok yakın bir ilişkisi var. Özellikle seyahatlerde çoğumuz hasta olarak döneriz. Kulaklarımız, burnumuz tıkalıyken yaptığımız bir uçak yolculuğu seyahat boyunca bizi rahatsız edebilir. Herşey sağlıklı olduğumuzda daha eğlenceli, daha keyifli olur. Mevsime göre giyinme alışkanlığı mutlaka kazanılmalı. Aniden açan güneş bizi bir süre sonra yalnız bırakabilir, üşüyebiliriz. Aniden esen bir rüzgar da biraz sonra kesilir. Çok kalın giyinmişsek terden bunalabiliriz. Mevsimlerin değişim zamanlarında kıyafetimize özellikle dikkat ederek kendimizi korumalıyız. Özellikle araba kullanırken üzerimize ince bir kıyafet giydiysek arabamızdan inmeden giymemiz gereken kalınlıkta bir giysimizi geçirerek inmeliyiz. Genelde klimaların iyice ısıttığı arabalardan inerken ince kıyafetle inilmesi hastalığı davet etmek olur, bu nedenle yıllarca kronik farenjit yaşamıştım. Sonunda kurtulmak istedim, dikkat ederek kurtuldum. Terini rüzgarda kurutanı da gördüm, yaşı ilerledikçe sancılar içinde kıvranmaya başladı. 
 Seyahat öncesi kıta değiştiriyorsak mutlaka hava şartlarını öğrenmeliyiz. O anda o yörede yaşayanlardan, daha önceki tahminlerden, günlük raporlardan bu tahminler kolaylıkla öğrenilebilir. 
 Örnek vermek gerekirse, koskoca bir kıta olan Amerika’da bazı eyaletler soğuktan donarken bazıları yaz mevsimi gibi ilklerine kadar ısıtır. Bütün gün Kaliforniya güneşini yerken  buram buram terlersiniz. İncecik bir giysiyle bile günü geçirebilirsiniz. Ama güneş gitmeye başladığında hava birden değişir.  Buz gibi bir hava akşama giriş saatinde sizi şaşkına çevirebilir. Şaşkınlıktan ne yapacağını bilemez insan. Yola çıkmadan önce arabanın arka koltuğunda, ya da çantamızda mutlak ceket ve şal bulundurmalı. Her an değişen hava sıcaklığına alışmak çok kolay değildir.  Çöl iklimine ayak uydurmak için alışkanlıklardan vazgeçmeli.  Ayağınıza kalın bir bot giyseniz öğle saatlerinde sıcaktan patlarsınız. Bir tokyo benzeri terlikle, ya da açık ayakkabıyla yola çıksanız güneş çekildikten sonra buz gibi olursunuz. Sıcak ve soğuya karşı dikkatli olmak, şıklığınızı da korumak zorundaysanız içli dışlı giysileri seçebilirsiniz. Vücudunuzu serin tutarken hava sıcaklığı değişirse  bir şal omuzlarınıza atarsınız, ya da bir cekete sarılırsınız. 
 Rusya’ya bir seyahatiniz varsa, şunu hiç unutmamalısınız; evler ve oteller alışkın olduğumuzdan daha sıcak olur, her zaman içerdeyseniz serinlemek istersiniz. Dışarısı ne kadar soğuksa içerleri de o kadar ısıtılmış olur. Çoğu zaman Türkiye’den giden biri bu derce sıcak bir kapalı mekana dayanamaz, ancak giysilerinizle uyum sağlamalısınız. Rusya’da kapalı alana girildiğinde soğuk  taşınmak istenmez. Geçen yıl Moskova’ya gittiğimde kalın kabanlar, botlar, kürklü çizmeler beni korusun istediğim için oldukça kalındım. Birden güneş öyle bir açtı ki, ne yapacağımı şaşırdım. Nisan ayıydı, karlar buzlar bir anda erimeye başladı. Sanki bir bahar havasıydı. Yola çıkmadan önce hava tahminlerini dinlememiş olmamın cezasını adeta çektim. 
 Özellikle seyahat öncesi hava tahminlerini değerlendirmek gerekir. Eski yıllarda olduğu gibi ağır ve kocaman valizleri uçağa yükletemediğimiz için, az ve lazım olacak eşya ile seyahat etmek zorundayız. Bu nedenle seyahat öncesi hava tahminlerini almak ona göre valizi hazırlamak en doğru davranışımız olur. Gideceğimiz yer hakkında bilgi almadan plan yaparsak  alış veriş etmek zorunda kalabiliriz, dönüşe geçtiğimizde  bir çok eşyamızı ya bırakmak durumundayız, ya da bagaj paraları ödememiz gerekir.      

Filiz Tosyalı Diğer Yazıları