• Bist 100
  110115
 • Dolar
  5,7965
 • Euro
  6,4460
 • Altın
  275,5540
İstanbul
7 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

İnternet bağımlılığı

Çağımızda internetle beraber gelen hastalıklar bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de araştırılmakta,  internet kullanımı hızla yayılırken, getirdiği sorunlar da günden güne daha fazla kişiyi endişelendirmektedir. Dünyada internet kullanıcılara milyarları aşmışken hastalıklarını da konuşmamız tam yerinde diye düşünüyorum. Her şeyde olduğu gibi, interneti ve telefonu ihtiyaç olarak kullanan, onun yanında sosyal yaşamından da vazgeçmeyen kişilerde bu bağımlılıktan söz etmemeli.  Normal kabul edilen tarzda bir yakınlıkla teknolojinin içinde olmak endişe yaratmaz. Özellikle aileler çocuklarının  hastalığa yakalanmaması için özen göstermeli, teknolojiden kaçış olmadığı için potansiyel hasta gibi de olayı sorun haline getirmemeli. Bu gün internet sayesinde evimizden dışarı çıkmadan; dünyayı gezebilir, bir çok mekanı ziyaret edebilir, alışveriş bile edebiliriz. Böyle bir dünyada yaşarken siber alemde olmanın hastalıklarını da kabul etmek zorundayız. Her olayda herkes ayni tepkiyi göstermez, bazen zavallı vücudumuzun  karşı geldiğini kendini korumaya aldığını doğal olarak göreceğiz. 


İnternete yaşanan rahatsızlıkların en önemlileri teknik hataların, ulaşamamanın yarattığı sorunlar sonucunda ortaya çıktığını gösteriyor. Ulaşamama düşüncesini kabul edemeyen kişi  ne kadar yakın olduğunu anlamak için internetle iç içe kalıyor. Otobüslerde, sokak aralarında, oto parklarda, ders ara dinlenmelerinde kontrol ederek internetinin çalışıp çalışmadığından emin olmak istiyor.  İnternete her gün biraz daha fazla zaman ayırmak bağımlılığa yaklaştırıyor.   İnsanın nasıl bu kadar ilgisini çekiyor da,  hızla kullanıcısı çoğalıyor diye düşündüğümüzde; oyunların, yazışmaların her istenilen kişiye kolaylıkla ulaşabilme şansının cazibesi dikkati çekiyor. İnternette her olayın içinde olmak oldukça eğlendirici, uzmanlar dikkat eksikliği olanlar için yararlı olduğunu söylerken haksız da değiller. Televizyonun karşısına geçip kuklalarını oynatıyor gibi zap yapmak insan beynini donduran bir davranışken internetin yarattığı hareket yaşama bir canlılık getirir. Karşısındakinin duygularını anında öğrenebilmek, başkalarının neler yaptığını bilmek insan merakını doyurabilir. 
 
Özel işlerini yapmaya devam ederken internete ara vermek en yararlı kullanma şeklidir. Dünyada yapılacak o kadar çok şey var ki, sırf internete bağlanmak bunları yapmamızı engeller. Aile içinde bireyler birbirlerini internet bağımlısı sözüyle yargılamak yerine, interneti verimli kullanabilmek için desteklemeli. Sosyal programlarla uyarılarla birlikte yapılacak etkinliklerle internetten uzaklaştırılabilir. Çocuklarımızı tiyatroya sinemaya götürmek, kağıtla kalemle oynanacak oyunlarla oyalayabilir, yürüyüşler, bisiklet turları, vapur gezileriyle eğlenceli zaman geçirilebilir.  İnternetten tamamen uzaklaştırmaya kalkmak çağımıza hiç uymaz, gelecek yaşamlarında yasakladığımız için kendi özgürlüğünü eline aldığında kişinin, daha fazla zaman ayırmasına neden oluruz, doğru bir şey yapmaya çalışırken yanlışa meydan açmış oluruz. İnternet cezaları vermek yerine sınırlamalar koymalıyız. Diğer bağımlılıkların yanında masum gibi dursa da pek çok belirtiyle benzer özellikler gösterdiği söylenebilir. Verilen zaman gittikçe artar, ulaşılamam durumunda depresyon ortaya çıkar. Bilgisayarla uğraşırken kendini mutlu hisseder, sevdiklerinden uzaklaşmaya onlarla olmaktan hoşlanmamaya başlar, yalan söyleme bile bu hastalığın insan da yarattıklarıdır. Batem bu konuda çalışan kuruluştur. Uzman psikolog Alper Aksoy’un görüşlerine göre: En belirleyici olan işlevselliğin bozulmasıdır. “Sorumluluklarını yerine getirememesi psikososyal işlevlerin bozulması bağımlılığın en önemli belirtisidir.” İnter bağımlılığın tedavisi bir takım kuruluşlar tarafından paket bir programla yapılmakta. Programın ana yolu, saatle internet kullanımını sınırlamak olunca,  aile eğitimleri bu tedavide gerekir. Gerçekten bağımlı olunup olunmadığı tespit edildikten sonra, sınırlamalarla devam eden tedaviye başlanabilir.

Filiz Tosyalı Diğer Yazıları