YAZARLAR

DERBİDE NELER OLDU

Her iki kulübün taraftarlarına teşekkürler. Adam gibi maç seyrettiler, ne kavga ne münakaşa… Misafir Fenerbahçelilerde en ufak bir olaya neden olmadılar. Sahada oynayan futbolcularda en ufak bir kavga ortamı yaratmadılar. Sportmenlikten uzaklaşmadılar, eski yıllara şöyle bir bakarsak, neler yaşandığı günleri anarız ve üzülürüz, her iki kulübün futbolcularına da teşekkürler. Beraberlik zaten maçın hakkıydı, dengeli bir savaş vardı, hangisi galip gelse haksızlık olurdu. En ufak kasti bir harekete, kavga girişimlerine bile imkan verilmedi. Her iki taraftaki teknik direktörler futbolcuları sahaya saldırın diye sürmüşlerdi. Koşarak gol aramaları çok oldu ama kalelere top gitmedi. Her iki kalecide tribünlerdeki taraftarlar gibi maç seyrettiler. Takımlarda yabancı futbolcu sayısı çok yüksekti. Galatasaray’ın hepsi yabancıydı, kavgalar akıllarına bile gelmedi. Basın için işe yarayan bir olayda olmadı, tarihe güzel derbi diye geçiverdi.

HAKEM REZALETİ YAŞANDI

Cüneyt Çakır TFF’nin önerisi ile görevlendirilmiştir. Daha önceki yıllarda da aynı olaylar yaşanmıştı. Efendim neymiş futbol federasyonu bir kulüp başını alıp giderse taraftarlar statlara gelmezmiş bu nedenden federasyonun maçlardan aldığı parada azalma oluyormuş. Başını alıp yukarlara giden kulüp olursa ona puan kaybettirmek gerekiyormuş ki hasılat çok olsun. Bunu başkan beyin söylevlerinden öğrenmişizdir. TFF’nin yaptığı iş illegal değil mi? Cüneyt bu işi iyi yapıyor diye onu görevlendiriyor. Son derbiye de o nedenden gönderilmişti. Cüneyt görevini yapmak için her çareye baş vurdu. Fenerbahçe kalecisi Galatasaraylı futbolcuyu çarparak yere düşürdü. Penaltı dedik ama ne yaptı; Galatasaraylı futbolcuya kırmızı kart gösterdi yalandan düştü diyerek… Fenerbahçeli oyuncunun kale önünde eliyle topu çekmesini de görmezden geldi. Cüneyt için Aysal zamanında telefon ederdim. Fenerbahçe maçlarına başkanımız da Cüneyt’i vermeyin diye TFF’ye telefon ederdi. Fenerbahçe ile yaptığımız maçların çoğundan galip gelirdik. Cüneyt TFF arzularını organize eden kişidir. Futbol federasyonu önümüzdeki maçlarda bu tarz organizasyonla Galatasaray’ın puanlarını düşürmeye çalışacak. Başkan Dursun bunun için TFF başkanı ile de konuşsun belki faydası olur.

GALATASARAY ŞAMPİYON OLABİLİR

Henüz çok erken ama futbolculara bakarsanız Galatasaray’dakiler daha çok hevesli top oynuyorlar, daha çok koşuyorlar. Devamlı hücum yapıyorlar, defans ve hücumda başarılı olan futbolculara sahipler. Defansta uzun boylu stoperler var rakipler kafadan top alamıyorlar, Hepsi çok hızlı koşuyorlar, rakip ataklarına karşı başarılı oldukları derbide gördük rakip on sekizine çok ve çabuk gidiyorlar. Muslera ve Gomis sakatlanmasın, 90 dakika koşabilmeyi kaybetmesinler, antrenmanlardan kaçmasınlar. Toplu defans toplu saldırıyı çok güzel oynuyorlar, aynen bozmasınlar. Beşiktaş ve Başakşehir takımlarına yenilmezlerse o zaman şansı artar diyebiliriz. Yeter ki Tudor Selçuk’suz oynamaktan vazgeçmeli, Selçuk olmazsa gollük ara pasları da olmaz, gollerde olmaz… Dünkü maçta oynasaydı kazanma şansımız daha fazla olurdu…

Doğan Sarıbeyoğlu Diğer Yazıları