YAZARLAR

İmplantlar hakkında merak ettikleriniz 

Diş kaybetmek ne kadar moral bozucu ise dental implantlar sayesinde eksik dişleri orijinali gibi yerine koyabilmek de bir o kadar rahatlatıcıdır. Günümüzde dental implantlar diş hekimliğinde en çok merak edilen konuların başında geliyor. İşte en çok sorulan sorular ve cevapları: 

Dental implant nedir? 

Dental implantlar, eksik dişleri tamamlayan yapay diş kökleridir. İmplantlar tamamen biyo-uyumlu olan saf titanyum maddesinden imal edilir.  Doğru planlama ve özenli bir ağız hijyeniyle ömür boyu ağızda kalır. Kemik yapısını görmek ve uygun teknik koşulları oluşturmak için 3D görüntüleme yöntemleri kullanmak önemli fark yaratır. Yapılan değerlendirmelerden sonra tecrübeli uzmanlar basit bir operasyonla implantı yerleştirir. Kemik ve implantın birbirine kaynaşması için üst çenede 3 ay, alt çenede 2 ay bekletilir. Sadece çok özel ve gerekli koşulların var olduğu durumlarda hemen protez aşamasına geçilebilir. İyileşme tamamlanınca implant üzerine “abutment” yerleştirilir. “Abutment” implant ve üzerine yapılacak protez arasında bağlantıyı sağlayan bir parçadır. İmplant ve abutment yerleştirildikten sonra hasta için planlanan final protez (köprü, kaplama, hareketli protez vb.) aşamasına geçilir. 

Ağrılı bir işlem midir? 

En büyük korku, acı hissetme endişesidir. İmplant uygulanan hastaların büyük bir bölümü operasyon  ve sonrası için taşıdıkları bu endişenin gereksiz olduğunu ifade eder. İşlem sırasında sadece lokal anestezi kullanılır ve diş çekimlerinden daha az ağrı duyulur. Operasyonu takiben oluşabilecek hafif şikayetler ise basit bir ağrı kesiciyle çözümlenebilir. İmplantlar doğal diş kökünü taklit eder, aynı zamanda çene kemiğinin doğal şeklini ve hacmini korur. Diş kayıplarına bağlı olarak ortaya çıkan yüz çizgilerinde çökme, şekilsel asimetriler engellenir. Eksik dişler bu bölgeye, komşu dişlere zarar vermeden kolayca konulabilir ve böylece kişi doğal gülüşü, çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlarını tekrar kazanabilir. Çok sayıda diş kaybı olan hastalar hareketli (takıp çıkarılan) protezler kullanmak zorundadır. İmplant uygulamasıyla sabit protezlere  kolaylıkla sahip olabilirler. Ayrıca bu tür hareketli protezlerde karşılaşılan yemek yerken, konuşurken protezin yerinden oynaması gibi rahatsızlıklar da implant desteği kullanılarak ortadan kaldırılır. 

Yaş sınırı var mıdır? 

İmplant uygulamasında bir yaş sınırlaması yoktur. Yaşam kalitenizi artırmak için hiçbir zaman geç kalmış değilsiniz. Genel sağlık durumu herhangi bir diş tedavisi için uygun olan herkes rahatlıkla implant  yaptırılabilir. 

Doktor ve marka seçimi yaparken neye dikkat etmeli?  

İmplantın boy, çap  ve şekil seçiminin tecrübeli bir ekip tarafından yapılması çok önemlidir.Tedavi sürecinde implant konusunda uzmanlaşmış bir ekiple çalışmak elde edilecek sonuçların başarısını etkileyen en önemli faktördür. İmplant markası konusunda piyasada yüzlerce seçenek sıralanabilir. Dünyaca kabul görmüş ve kalitesi bilimsel olarak kanıtlanmış bir implant markası seçmek tedavinin başarısını ve uygulanan implantın ömrünü doğrudan etkiler. Diğer yandan implant seçerken uzman görüşlerine de başvurmak gerekir. Hekimlerin kullandığı implant markası hakkında bilgili ve deneyimli olması da implantın başarısını artıran bir unsurdur. 

Diş eksikliğinde köprü mü? İmplant mı? 

Tek dişle kısa diş eksikliklerinde implant tedavisi, arka dişler bölgesinde genellikle basitken, ön dişler için yüksek estetik gereksinim ve anatomik olarak bölgesel zorluklardan ötürü zordur. Günümüze dek yapılan uzun dönemli klinik çalışmalarının tümü özetlendiğinde ortaya çıkan bilimsel sonuç; kurallara uygun yapılmaları halinde köprülerle implantların başarısının birbirlerine benzer olduğudur. Dolayısıyla köprü mü yoksa implant mı yapılacağı yönünde vakaya özgü karar alınmalıdır. Bu bilgiler ışığında en az riskle uzun dönem başarılı tedaviye karar verme aşamasında aşağıdaki yol haritası önerilebilir. 

Çiğnemenin önemli olduğu arka dişler bölgesinde; köprü için olası dişlerde büyük dolgu ve/veya kanal tedavisi yoksa, implant cerrahisi için ileri tekniklere ihtiyaç duyulmuyorsa, birinci tercih implant olabilir. Cerrahi işlem zorluk derecesi artarsa köprü alternatif olarak düşünülmelidir. Köprü için olası dişlerde büyük dolgu ve/veya kanal tedavisi varsa; implant cerrahisi için ileri tekniklere ihtiyaç varsa öncelikli tercih köprüyken, cerrahi işlem zorluk derecesi düşükse, implant tedavisi ciddi olarak düşünülebilir. 

Estetiğin önemli olduğu özellikle üst ön dişler bölgesinde; köprü için olası dişlerde büyük dolgu ve/veya kanal tedavisi yoksa, implant cerrahisi için ileri tekniklere ihtiyaç olsa dahi ön planda implant tedavisi olabilir.  Ancak cerrahi uygulamanın zorluk derecesi arttığında eğitim ve tecrübe seviyesi yüksek hekimler tercih edilmelidir. 

Diş Hekimi İlker Erdoğan Diğer Yazıları