YAZARLAR

Türkmenistan ve olimpiyat

Hafta sonu Polimeks grubunun davetlisi olarak Gurbanguly Berdimuhamedow’un bilgisayarda oyun dizayn eder gibi çizdiği Türkmenistan'daydım. Türkmenler komşularından gelebilecek uyuşturucu tehlikesine karşı  gençliği spora kanalize etmek için büyük çaba harcıyor. Polimeks 25 yılda 38000 kişiye istihdam sağlamış dış müteahhitlikte Türkiye'nin birinci şirketi. Ashgabat'ta 157 hektar içinde 4 yılda tamamladıkları tesis başlı başına bir olay. Spor için dünyanın dört bir tarafını geziyoruz, inanın böyle akıllı bir tesisi Avrupa’da görmedim. Hani Göztepe Parkı’ndan Paris'deki Disneyland'a gitmiş gibi oluyor insan.

İÇİNDEN MARMARAY GEÇEN OLİMPİYAT KÖYÜ

Beğeni çıtasını yüksek tutan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedow'un en ince ayrıntısına kadar ilgilendiği projede sporcuların müsabakalara giderken vakit kaybetmemesi için bizim Marmaray'ın benzeri bir sistem olimpiyat köyünün içine yapılmış. Böylece sporcular kaldıkları otelden çıktıktan sonra en geç 14 dakika içinde müsabaka alanına ulaşabiliyor.

BEŞ MİLYAR DOLARLIK TESİS

Tesisin maliyetinin 5 milyar Amerikan Doları olduğunu söylersek sanırım gözünüzde  büyüklüğü daha iyi canlanacak. Erol Tabanca, Cem Siyahi ve Abdulah Güzener'in ortaklığındaki Polimeks'in inşa ettigi tesiste aynı anda 150 bin kişinin farklı müsabaka izlemesi mümkün.

ERDOĞAN REFERANDUM SONRASI ŞARKI SÖYLER MI?                               

Törenlerin  son günü Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedow verilen konserde ritmbaks adı verilen aletle halkını coşturdu. Bizim Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı da bunu görünce "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü Konya'da olacak. Kendisine arz edeceğim o da referandum sonrası ‘beraber yürüdük biz bu yollarda’yı böyle söylese çok iyi olur" dedi. Biz de gazeteci olarak ondan önce kaleme aldık.

Aybars Hünalp Diğer Yazıları