• Bist 100
  95.952
 • Dolar
  5,8416
 • Euro
  6,5599
 • Altın
  238,6777
İstanbul
10 / 20
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Kimler malulen emekli olabilir?

Soru: Komşumun oğlu 7 yıldan beri çalıştığı işyerinde iki elini makinaya kaptırdı ve elleri koptu. Komşumda oğluna maaş bağlanıp bağlanmayacağını bana sordu. Komşumun oğluna maaş bağlanır mı? Hüseyin Arslan 

Cevap: Malulen emeklilik yönetmeliğine göre iki eli kopan bakıma muhtaç malul sayılıyor. Sayın Arslan, komşunuzun oğlu 7 yıl çalıştığına göre 1800 günden fazla prim ödemesi de var demektir. Bu şartlara göre İş kazası sonucunda malullük durumu oluştuğu için emekli maaşı bağlanır. 

Doğum yapana ücretsiz izin  

Soru: Bir işyerinde çalışıyorum. Doğum iznim bitti. İşyerine gittim. Patronumdan ücretsiz izin talep ettim. Patronum ücretsiz izin hakkımın olmadığını söyledi. Bu doğru mu? Irmak 

Cevap: Kadın işçiler doğumdan önce ve sonra kullandıkları 16 haftalık izinlerden sonra toplam 6 ay süreyle ücretsiz izin kullanabilirler. 

Sayın Irmak Hanım, ücretsiz iznin talep edilmesi halinde işveren tarafından verilmesi 4857 sayılı İş Kanununa göre zorunludur. 

Hafta tatili izni azaltılamaz 

Soru: İş sözleşmemde haftanın 5 günü çalışılması gerektiğine ilişkin bir hüküm var. İşveren hafta tatilini bir güne indirerek  haftada 6 gün beni çalıştırmak istiyor. Ben 6 gün çalışmak istemiyorum. İşverenin beni haftanın 6 günü çalıştırma hakkı var mı? Asiye 

Cevap: Sayın Asiye Hanım, iş sözleşmenizde 5 gün çalışacağınıza dair hüküm var. 6 gün çalıştığınız zaman aleyhinize olan bir durum söz konusu olacak. Siz istemediğiniz sürece işvereninizin sizi haftada 5 gün yerine 6 gün çalıştırma hakkı yok. 

Kapıcı konutları nasıl kiraya verilir? 

Soru:Kapıcı konutları oybirliği ile mi kiraya verilir? Nihat Kul 

Cevap: Sayın Kul, kapıcı konutlarının oybirliği ile kiraya verilebileceğine ilişkin kat mülkiyeti kanununda bir hüküm bulunmamaktadır. Apartman yönetim planında bu yönde bir hüküm varsa bu hükme uyulması gerekir. Aksi halde apartman genel kurul toplantıları için öngörülen hususlar burada da geçerlidir.  

Askere gidene  kıdem tazminatı  

Soru: Bir işyerinde  2 yıldan beri çalışıyorum. Askere gideceğim. Kıdem tazminatı alabilir miyim? İsmail Uyanık 

Cevap: Sayın Uyanık, askere gidenlerin kıdem tazminatı alma hakları var. Kıdem tazminatınızı alabilmeniz için ilgili askerlik şubesinden alacağınız aske e sevk belgenizin bir örneğini işvereninize vererek kıdem tazminatınızı talep etmeniz  gerekir. 

Genel müdürün  iş güvencesi var mı? 

Soru: Bir  Anonim şirkette atanmış genel müdür olarak çalışmaktayım. Emeklilik sürem doldu. Ancak emekli olmak istemiyorum. Şirketin yönetim kurulu emekli olmazsam  işten çıkarılacağımı söyledi. İşten çıkarılırsam işe iade edilir miyim? Bünyamin Yeşil 

Cevap: İşe iade edilmenin şartlarından biri işyerinde işveren vekili/genel müdür konumunda çalışmamaktır. Sayın Yeşil, işyerinde genel müdür olarak çalıştığınıza göre işe iade edilemezsiniz. Genel müdürün iş güvencesi bulunmuyor.