YAZARLAR

Ölümler ölümleri hatırlatıyor!

Ölümler daha tez duyulur oldu! 

Ölümler de zamana uydu! 

Hızlı yaşanan, hızla tüketilen ve hızla da tükenilen bir zamandayız! 

Eski Başbakanlarımızdan Sayın Mesut Yılmaz Bey’in evladının ölüm haberini, Konya’da Şeb-i Arus törenlerinin olduğu gün aldık! Merhuma rahmet Sayın Mesut-Berna Yılmaz çiftine ve yakınlarına Allahtan sabır diliyorum. 

“Hazreti Pir”i ziyaret edip, ziyaretçilerle bahçede halleştikten sonra az ötede bir mekanda  oturup kahvemi yudumlarken, cep telefonumda Yavuz Yılmaz’ın ölüm haberini gördüm! Sayın Mesut Yılmaz ve Berna Hanımefendi'nin ABD’den dönüş için uçakta olduklarını ve olan bitenden de habersiz olduklarını öğrendiğimde, bir an içim daraldı bir baba olarak! Bir baba ve bir anne şifa aramak için gittikleri ABD‘den vatanlarına, onun ötesinde de evlatlarının yanına dönüyorlar ve kendilerini neyin beklediğini bilmiyorlar! Sonradan öğrendim ki Yılmaz çifti Berna Hanımın bir derdine derman için gitmişler ABD’ye. İçimden, “Biri Berna Hanım'a, ‘Bakın siz ABD’ye giderseniz dönüşte Yavuz’unuzu bir daha göremeyeceksiniz!’ deseydi inanıyorum ki, Berna Hanım bir an bile tereddüt etmez Yavuz’una sarılır koklar ve bir daha da ondan ayrılmazdı” dedim. Başbakanlık, bakanlık yapmış, -bizzat şahidiyim ki kaç dertli babanın dertli evladına devaya vesile olmuş-  Sayın Mesut Yılmaz Bey’e, yıllar önce birileri “Yavuz mu? Bakanlık- başbakanlık mı?” diye sorsaydı, o da tıpkı Berna Hanımefendi gibi hiç tereddütsüz bir an bile düşünmeden sarılırdı Yavuz’una! Bir tek istisna var ki, her ikisi de işte o istisnada evladını davulla zurnayla, hatta Berna Hanım kınalayarak yolculayıp, ayrı kalmayı hatta oğulsuz kalmayı göze alabilirlerdi, O da vatan

Evet,  can dostlar,  başta da dediğim gibi ölümler artık çabuk duyuluyor, bir de ölümler başka ölümleri de hatırlatıyor ister istemez! 

 Yarın 20 Aralık… 

Merhum Mehmet Akif Ersoy’un da, bendenizin de Doğum günü! 

Merhum Mehmet Akif Ersoy 20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul’un Fatih İlçesinin Sarıgüzel Mahallesinde doğmuş, bendeniz de 20 Aralık 1966 tarihinde Ordu Merkez Karaağaç Köyünde doğmuşum! 

Merhum Mehmet Akif Ersoy Milli Mücadele döneminde Anadolu’yu adım adım dolaşmış Balıkesir Zağanospaşa, Kastamonu Nasrullah Camii gibi yerlerde konuşmalar yaparak milli mücadele ateşini harlamıştı! Bütün bu yolculuklarında da yanında o dönemlerde dokuz yaşında olan Emin Ersoy vardı! Hatta merhum Emin Ersoy’un her evde olması ve her vatan evladının okumasında fayda olan, “Babam Mehmet Akif”  adlı, o yılları anlatan kitabı bulunmaktadır. 

Dedim ya, ölümler ölümleri hatırlatıyor, işte babasıyla beraber daha dokuz yaşında Anadolu’yu adım adım dolaşan, o Emin Ersoy gün geliyor 1967 senesinde, İstanbul Karaköy’de bir çöp bidonun dibinde can veriyor ve cenazesi de kimsesizler mezarlığına defnediliyor! 

Dünyada, ölüme “Düğün” diyen bir başka medeniyet,  düşünür, şair var mı bilmem, ama bizim ölüme düğün diyen alimimiz, velimiz evlatlarını ölüme kınalayarak yollayan analarımız ve ölümlere yardan, serden, candan geçerek giden milletimiz var! 

Doğum sıcak, ölüm ise soğuk, ürperten içinde çok anlam barındıran bir kelime! 

Doğum ağlayarak gelinen, ancak geldiğin yerde karşılayanları gülümseten, ölüm ise giderken, geldiğinde gülümsettiklerini ağlatarak çıkılan bir yol! 

Aslında gideni de kalanı da ferahlatacak sözü, Hazreti Yunus Emre demiş, “Mal sahibi mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi, mal da yalan mülk de yalan, var biraz da sen oyalan.” 

 Ne gelirken fazla kahkaha atıp sevinmek de ne de gidiyorum ya da gidiyor diye üzülmek de değil, gerçek, “Neden geldim? Nasıl yaşadım? Her an gitmeye hazır mıyım? Nasıl gidiyorum” sorularına verilen cevaplarda saklı! 

Giderken arkada kalanlara, “ Geldi, iyi tanıdık ve iyi gidiyor” dedirtebilmek değil midir önemli olan? 

Aslolan ise, Tek Gerçek’ten geldiğimiz ve O’na döndüğümüz! İşte bu gerçeği idrak ettiğimizde ölümler bizi bu kadar yakmayacak! 

Allah hepimize hayırlı yolculuk nasip etsin inşallah!