• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3466
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  220,3033
İstanbul
9 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Kostas’ın takası 

Mevzuya girmeden önce, birey ve toplum olarak haleti ruhiyemizin ne durumda olduğunu görebilmemiz adına hepimizin malumu olduğu ancak kimsenin de bu durumun en azından bir ciddiyet kazanması için cesaret edip de, “Bu yapılan çok ulvi değerlerimizi, sıradanlaştırıyor” demeye cesaret edemediği bir meseleyi arz etmek istiyorum! 

Konu ne olursa olsun, ister bir tiyatro gösterisi, ister bir konser programı ya da bir konferans programı, programa ilk önce saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlanmakta! Öylesine bir hal aldı ki normal spor müsabakaları bile İstiklal Marşı çalınmadan başlamamakta, eğer milli bir müsabaka tertip edilmişse elbette diyecek bir sözüm olamaz! 

Bakınız, uluslararası bir yardım kuruluşu ile ülkemize bir insan davet ediliyor, adı Kostas Pinteris! Adından da anlaşılacağı gibi Yunanistanlı, Midilli Adasında balıkçılık ile geçinen bir Yunan vatandaşı Kostas! Neden davet edildiğini birazdan arz edeceğim. Kostas’ın yanında bir Makedonya vatandaşı Marija Tancheva, İtalyan Jacopo Cimmino, İspanyol Alex Frias Clave, konu ise Kostas’ın Ege sularından Avrupa’ya geçmeye çalışan insanlara işini gücünü bırakıp yardım etmesi, ama biz her zaman olduğu programa, başta Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarına saygı ve akabinde de İstiklal Marşı okunmasıyla başlıyoruz! Kahraman Kostas demez mi, “Aga konu benim ve benim yaptıklarım, bir de benim ecdadıma saygı duruşunda bulunsak, benim de marşımı okusak”! İşin espirisi bir yana, acı olan  şu ki sunucu kardeşim bu bir konferans deyip ritüeli yapmasa olacakları az çok hepimiz tahmin edebiliriz! 

Evet, merhum Mehmet Akif Ersoy’u anlatan ilk tiyatro oyununu sahneleyip 81 vilayeti defalarca bu oyunla  dolaşan biri olarak diyorum ki, bunun adı hassasiyet, bunun adı önemseme değil, düpedüz eski Sovyet devlet geleceğinden başka bir şey değildir! 

Gelelim Kostas’a! 

Kostas bizim Kostas, yanlış okumadınız bizim Balıkesirli Kostas! Babası bir tekne ile 1921 yılında Yunanistan’a göçmüş Midilli adasına yerleşmiş, Kostas da Midilli’de doğmuş balıkçılık ile geçinen biri! 

Kahraman Kostas! 

Peki, neydi Kostas’ı kahraman yapan? 

Buyurun kendi ifadesiyle, “Denize bir baktım, balık yerine insan”! 

İşini gücünü bırakıyor ve iki yıl boyunca birkaç arkadaşı ile tam 100 bin, yanlış okumadınız tam 100 bin insanı denizin azgın sularından kurtarıp karaya çıkarıyor! 

Gün geliyor, balık avlamak için değil denizden insan kurtarak için denize açılacak mazotu bitiyor, parası kalmıyor, takasının mazotunu babası alıyor! 

Konuşmak için sahnedeki yeri aldığında utangaç bir haldeydi Kostas! 

Her gün dört bin insan kurtarıp geceleri yatağına uzandığında mide ağrılarından uyuyamıyor Kostas! 

Unutamadığı olay sorulduğunda ben, “Böyle bir insanın hangi anı unutulabilir ki” diye düşünürken, Kostas “Kayığım su almaya başlamıştı, içindeki anneyi ve çocukları zar zor karaya çıkardım! Kayığımı tamir etmek için malzeme almaya gittim, dönerken de onlara su aldım baktım çocuklar sıraya dizilmişti! Anneleri işaret etti çocuklar elimi öpüp bana sarılmaya başladılar, hiçbir şey yapamadım, ağlayamadım! Teknemi tamir edip tekrar denize açıldığımda bir botun içinde iki çocuk annelerine sarılmış ve donarak ölmüş halde bulunca artık geceleri hiç uyuyamamaya başladım”! 

Ne diyeyim de ne yazayım ki? 

Denecek sözü aslında açılış konuşmasını yapan Makedonyalı Marija söylemişti “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu yaşayanlar anlaşabilir “! 

Söz şu günlerde Konya’da Şeb-i Arus törenleriyle anılan Hazreti Mevlana’nın sözü! Bir an benim ülkemde #SuriyelilerEvineDönsün mesajları atanlar, biz Suriyelileri ülkelerine geri yollayacağız diyen, genel başkanlar geldi aklıma! Konferans, bizim Balıkesirli Kostas ile Konyalı Ahmet’in karşılıklı Harmandalı oynamaları ile bitmişti ki salondan çıktığımda karşımda #SuriyelilerEvineDönsün  diye mesaj atan şahsın, 13 Aralık’ta Konya’nın en lüks otelinde vereceği konser afişi! 

Ne güzel söylemiş Hazreti Pir, “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu yaşayanlar anlaşabilir”! 

Vesselam.