• Bist 100
  106785
 • Dolar
  5,7037
 • Euro
  6,3214
 • Altın
  270,2920
İstanbul
13 / 19
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Göktürkleri yıkan casus

Bugünümüzü iyi anlamak için tarihteki acı olayları bilmemiz gerekiyor. Hele hele iç kavgaya düşüp devletimizi yıktığımız o olayları...

552 yılında kurulan Büyük Türk Hakanlığı (Göktürk Devleti); Çin'deki Sui hanedanı için büyük tehlikeydi. Bu yüzden Çin yönetimi Türkleri birbirlerine düşürerek içeriden parçalamak için ünlü casus Chang Sun Sheng'i görevlendirmişti. Bu casus; amacına ulaşmak için Türk Hakanlığı'nın kuzeydoğu bölgesini yöneten Cangar'ı bulmuştu. Çin; büyük bir gizlilik içinde hazırlık yaparak 598'de Türk illerine girdi. Yapılan savaşlarda Cangar
Çinliler'e yardım ediyordu.

Casus Chang Sun Sheng, Cangar yandaşları arasından bazılarını seçmiş, onları casus olarak eğitmiş ve Türk ordusunun arasına göndermişti. Bunlar Türk ordusunda moral bozup panik yarattılar. Tolu Han, 600 yılında yatağında öldürüldü ve Çin'e yönelik Türk saldırısı da durdurulmuş oldu.

Kara Çürin Han, kendini başbuğ ilan etti hem o hem de Nili Han öldürüldüler.

Çin casusu Chang Sun Sheng, bundan sonra gururla gelip Cangar'ı doğudaki Türkler'in yasal yöneticisi ilan etti.  Cangar, Çin İmparatorunun hoşuna gitmek için kendi yandaşlarını Çinliler gibi giyindireceğini ve Çin yasalarını uygulayacağını söyleyince Çin İmparatoru buna karşı çıktı ve "Böyle yaparsan halkın senden daha fazla nefret eder ve isyan başlar!" dedi.

***

Büyük Türk  Hakanlığı'nı (Göktürkler) kuran Açina soyundan beyler, devlet çok genişleyince; kendi başlarına egemen olmanın peşine düşmüşler; bu durum da onları yabancı propagandasına açık hale getirmişti.  Bizans devleti ve İran hükümeti de ordanın (ordu ve millet birliği)  içine sızabilecek ölçüde casuslar kullanabiliyordu.

Çin ise sadece casusluk yoluyla değil bu faaliyeti, altınla, ipekli kumaşla, şarap ve ziyafetle kuvvetlendirmiş; Sui hanedanı, Çin'i; bozkırlı halk ve özellikle beyler için bir cennet gibi göstermiştir. Mesela, 607'de İmparator Yang ti, Cangar ve ona bağlı 3500 kişiye bir ziyafet verdi. Cangar'a bu ziyafet sırasında 2 bin top ipekli kumaş, savaş arabaları, değerli atlar, timbul, musiki aletleri ve sancaklar hediye edildi.

Elbette 3500 bey de unutulmadı. 610 yılından itibaren vassallar (bağımlılar) için Lo yang'da bir ay süren ve yılda bir kez yapılan şenlikler başlatıldı. Büyük tiyatrolar kuruldu ve bunlarda tam 18 bin müzisyen görev aldı. Fenerler sabahlara kadar yakıldı. Özel kantinler süslenip çevresine turfanda meyve ve sebzelerle bezeli reyonlar kuruldu. Çin'e bağlanan Türk beyleri aksırıp tıksırıncaya kadar yiyip içtiler. Böylece Çin'de her şeyin çok bol olduğuna inandılar; çünkü yiyip içtikleri için tek kuruş para ödemediler.

Bu beyler Çin'de yaşadıklarından şaşkınlığa düşmüşlerdi. Her yanları, ağaç gövdeleri bile ipek kumaşlarla sarılmıştı. "Yoksa Çin'de elbise bulamayan hiç fakir yok mu ki ağaçları bile ipek giydiriyorlar?" diye sorsalar da bu sorularının cevabını alamadılar.

İşte bu tür propagandalarla ayartılan Türk beyleri yüzünden imparatorluk kısa bir süre sonra yıkılacaktır.

Ama bu yaşananlardan ders çıkartan yeni bir kuşak devleti yeniden ayağa kaldıracaktır.

Ünlü Orhun Anıtları; özünde bu anlattığımız olayları dile getirmektedir.

Rıza Zelyut Rıza Zelyut Diğer Yazıları

Yıkıma giden yol

01 Mart 2014

Asker kışkırtılıyor

01 Mart 2014

Gerilim tırmanıyor

27 Şubat 2014

Yayıldılar

19 Ocak 2014

Alamut’ta kurulan sahte cennet

17 Ocak 2014