• Bist 100
  110477
 • Dolar
  5,8147
 • Euro
  6,4658
 • Altın
  275,3870
İstanbul
10 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
16 Nisan 2019 Salı 08:00:00 | Son Güncelleme: 15 Nisan 2019 Pazartesi 21:56:02

Zehir tacirlerine tarihi darbe

Uyuşturucu kaçakçılarına göz açtırmayan Türkiye, Libya açıklarında tarihi bir operasyona imza attı. 'Pervin Oğulları' isimli tekneye yapılan baskında, 5 ton toz esrar ele geçirildi. 'Birlik Operasyonu', cumhuriyet döneminin en büyüğü olarak kayıtlara geçti.  

İzmir Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı, yaklaşık 3 ay önce uluslararası denizyoluyla, yüklü miktarda uyuşturucu maddenin, Türkiye'ye getirileceği bilgisini edindi. Teknik ve fiziki takip çalışmaları sonucu, Türk bayraklı 'Pervin Oğulları' isimli teknedeki örgüt mensuplarının, Moritanya, Senegal, Fas ve Cezayir ülkelerinin kıyılarından, yüklü miktarda uyuşturucu madde temin ettiği belirlendi. Dün Türkiye'de seyir halinde oldukları karasularına gelmeden, uyuşturucu maddenin balıkçı veya özel teknelere aktarılarak ülkeye giriş yapacağı yönünde alınan istihbarat, güvenlik birimlerini harekete geçirdi. Gemiye Libya açıklarında 'Birlik Operasyonu' düzenlendi. 

SABAHA KARŞI GEMİYE BASKIN 

Operasyona; Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 15 personel, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 10 personelle Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan 206 personel katıldı. Operasyona, Sahil Güvenlik 'TCSG Umut' ve 'TCSG Yaşam' isimli 2 korvet, 2 Sahil Güvenlik helikopteri ve 2 narkotik madde arama köpeği de katıldı. Güvenlik personeli, saat 04:00 sıralarında, söz konusu balıkçı gemisine çıkış yaparak gemideki biri kadın 6 şüpheliyi gözaltına aldı. Aramalarda, yaklaşık 5 ton toz esrar ele geçirildi. Gemi, Sahil Güvenlik Komutanlığı gözetiminde Türkiye’ye getirildi. 

ŞEBEKE ÇÖKERTİLDİ 

İstanbul, İzmir ve Tekirdağ illerinde yapılan eşzamanlı operasyonlarda, İstanbul’da 3, İzmir’de 3, Tekirdağ'da bir ve 'Pervin Oğulları' gemisindeki 6 mürettebatla birlikte, toplam 13 şüpheli gözaltına alındı. Böylece yürütülen başarılı operasyonla uluslararası uyuşturucu şebekesi de çökertilmiş oldu. 'Birlik Operasyonu', ele geçirilen uyuşturucu maddelerin miktar ve değeri baz alındığında 'uluslararası sularda cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu' olarak kayıtlara geçti. 

Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik, İzmir'den hareketle uluslararası denize açılan ve Moritanya, Fas, Cezayir'den aldıkları yüklü miktarda esrarla ülkeye dönen 'Pervin Oğulları' isimli tekneyi, Libya açıklarında durdurarak, büyük bir uyuşturucu sevkıyatının önüne geçti. 

BARON VE SUÇ ORTAKLARI JETLE GETİRİLDİ

Uyuşturucu madde kaçakçısı olduğu ve 'baron' diye bilindiği belirtilen, aynı zamanda armatörlük yapan İ.Y, sevgilisi ve 3 adamı, İçişleri Bakanlığı'na ait uçakla, İzmir'deki Adnan Menderes Havalimanı'na getirildi. Şüpheliler, zırhlı araç eşliğinde emniyete götürüldü. 

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT