• Bist 100
  85.240
 • Dolar
  6,0609
 • Euro
  6,7598
 • Altın
  248,0831
İstanbul
16 / 23
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
14 Kasım 2017 00:00 | Salı

Yapay zeka sırayı bitirdi

İzmir'deki bir devlet hastanesinin kan alma biriminde başlatılan yapay zeka uygulaması sayesinde artık hastalar birkaç dakikada sonuçlarını alabiliyor. Sistemin birçok hastane tarafından kullanılması tasarlanıyor.

İzmir'in hasta sayısı açısından en büyük hastanelerinden biri olan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kan alma biriminde hayata geçirilen “yapay zeka” sistemi sayesinde, sıraya girmeye son verildi, işlemler birkaç dakikaya düşürüldü.

HASTA YOĞUNLUĞU 

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut, günde ortalama 900 ila bin 200 hastadan kan alındığını, bundan dolayı zaman zaman bekleme sürelerinin uzadığını söyledi. Kan alma biriminde hastaların önce tüp almak sonra da kan vermek için iki sıraya girdiğini, buralarda bekleme süresinin onlarca dakikaya kadar çıktığını dile getiren Akbulut, farklı yöntemlerden olumlu sonuç alamadıklarını, bunun üzerine “yapay zeka”ya yöneldiklerini anlattı.

ANONS EDİLİYOR 

Yeni sistemde “tüp alma kuyruğunun” ortadan kalktığını dile getiren Akbulut, şöyle konuştu: “Hasta birime geldiğinde elindeki barkodu cihaza okutup, oturuyor. Başka bir işlem yapmıyor. Sırası geldiğinde adı anons ediliyor. Sistem hastaları öncelikleri ve kan verme durumuna göre ayırabiliyor. Önceden sekreterler tarafından hazırlanan tüpler şimdi sistem tarafından hazırlanıyor, kan alacak sekreterin önüne bilgi düşüyor. Bundan çalışanlarımız da memnun. Verimlilikleri arttı.”

ACİLDE DE KULLANILACAK 

Sistemi öğrencileriyle birlikte tasarlayan Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Sevinç projelerini geliştireceklerini duyurdu. Sevinç ve öğrencileri, yapay zekanın acil servis ve randevu sistemine de uyarlanacağını söyledi. Bu uygulamanın birçok hastanede de kullanılması ve hastaların bekleme sürelerinin düşürülmesi amaçlanıyor.