Şehide saygıyı 6. kıtayla öğrenecek

Adana'da şehit annesine hakaret eden şoför tahliye edildi. Ancak her gün karakola giderek, İstiklal Marşı'nın 6. kıtasının yazdığı tablonun önünde imza atacak.

KÜSTAH ŞOFÖR İÇİN DERS GİBİ KARAR

Bingöl- Elazığ Karayolu’nda 24 Mayıs 1993 tarihinde PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen silahsız 33 askerden biri olan Mehmet Tura’nın annesi Zübeyde Tura’ya, ücretsiz ulaşım kartını gösterdiği halde üzerine 2,5 liralık ulaşım ücretini isteyerek hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan, özel halk otobüsü şoförü Eren Güngör, her gün kolluk birimine giderek, İstiklal Marşı'nın 6. kıtasının yazılı bulunduğu tablo önünde olacak şekilde imza atması şartlı adli kontrol kararıyla tahliye edildi.

AVUKATI İTİRAZ ETTİ 

Olayla ilgili tutuklanan ve hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak aşağılama” ve “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” suçlarından toplam 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanan şoför Eren Güngör'ün avukatı tutuklama kararına itiraz etti.

DİLEKÇESİ İNCELENDİ 

İtiraz dilekçesini değerlendiren Adana Nöbetçi 2. Sulh Ceza Hakimi, Güngör’ün adli kontrol kararıyla tahliyesine karar verdi. Kararı veren hakim,  Güngör'ün bağlı bulunduğu kolluk birimine her gün saat 12.00'de giderek, İstiklal Marşı'nın 6. kıtasının yazılı bulunduğu tablo önünde olacak şekilde imza atması şartı getirdi. 

İstiklal Marşı'nın 6. kıtası 

“Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır atanı; Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.”

Şoför Güngör, “Biz bu vatana şehit verdik’’ diyen şehit annesine, ‘’Vermiş olabilirsin. Vermen Önemli değil’’ ifadelerini kullanmıştı.