Nusaybinli Berfin'in NASA hayali

Astrobiyolog olmak isteyen ve uzay bilimi üzerine web sitesi oluşturan 17 yaşındaki Berfin, uzaya ilgi duyanları bir araya getiriyor.  Berfin, ailesinin ve valiliğin de desteğiyle gençlerin projelerini NASA'ya ulaştıracak. 

Mardin'in Nusaybin ilçesinde oturan ve uzay bilimlerine ilgi duyan 17 yaşındaki Berfin Dağ, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinde (NASA) çalışabilme hayaline kavuşmak için valilik ve ailesinin desteğiyle çalışıyor. Anadolu lisesini bitiren ve üniversite sınavına hazırlanan Dağ, astrobiyolog olma ve NASA'da çalışabilme hayalinin peşinden koşuyor. 

İlk mektubu ben gönderdim

Uzaya ilgi duyan gençlere destek olmak için sosyal paylaşım sitelerinde etkinlikler yapan Dağ, aynı hayalin peşinden koşanları bir araya getiriyor. Berfin Dağ, çocukluğundan beri uzay bilimine ilgi duyduğunu, liseden mezun olunca da NASA'da çalışan Türk astrofizikçi Umut Yıldız ile tanışma fırsatı bulduğunu söyledi. Dağ, “Bütün gençlerin hayallerinin mektubunu yazıp, astrofizikçi Umut Yıldız'a göndermeye başladık. İlk mektubu ben göndermiştim. Ondan sonra ilk haftada 400 mektup oldu.

Yarışma devam ediyor

Yani uzay bilimleriyle ilgilenen 400 genç bulduk” dedi. Uzay bilimiyle ilgili web sitesi kurduğunu bildiren Dağ, sitede herkesin uzay bilimleriyle ilgili projelerini paylaşmalarını sağlamak istediğini kaydetti. Sitede projelerle ilgili yarışma düzenleneceğini ve dereceye girenlerin NASA'ya gönderileceğini bildiren Dağ, “Bu şekilde Türkiye'de üretilen bütün projelerin NASA'dan değerlendirilmesini sağlayacağız. Fikirlerin Türkiye içerisinde çürümesini engelleyeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Valilikten tam destek

Valiliğin desteğiyle bu yıl Antalya'da düzenlenen bilim kampına katıldığını dile getiren Dağ, 3 gün süren kampta ay, yıldız ve güneşi gözlemlediklerini belirtti. Dağ, kampta NASA'dan gelen bilim adamlarıyla tanıştıklarını da kaydetti. Valiliğin kendisine destek verdiğini söyleyen Dağ, “Valiliğin bilim danışmanı oldum, kente de bilim üzerine çalışmalar yapacağız” diye konuştu.