Hafriyat terörüne sıkı takip 

Güneş Gazetesi'nin defalarca gündeme getirdiği hafriyat terörünün önüne geçilmesi için çalışmalar başlatıldı. GPS ile izlenecek kamyon sürücülerine anında ceza kesilecek. 

KURALLARA UYMAYAN YANDI 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şehir içindeki hafriyat, moloz ve hazır beton taşıyan kamyonlara takip cihazları takılmasına karar verdi. GPS sayesinde İstanbul'daki yaklaşık 13 bin kamyon denetim altına alınacak. Aşırı hız yapan, güzergâh dışında hafriyat döken kamyon sürücülerine, yeni sistemle birlikte anında ceza kesilecek.

11 BİN KAMYONA CİHAZ TAKILDI

Şehir sınırları içerisinde uygunsuz faaliyet gösteren hafriyat kamyonlarını engellemek amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, bugüne kadar 11 bin kamyona araç takip cihazı yerleştirildi. Hafriyat, moloz ve hazır beton taşıyan kamyonlar takibe hazır hale getirildi. Kurallara uymayan, çevreyi kirleten veya eksikleri olan araç sürücülerine belirlenen miktarda ceza kesilebilecek.

KAMYON SÜRÜCÜLERİ MEMNUN

Bazı kamyon sürücüleri, araçlarına bin 200 TL karşılığında takılan takip sisteminden memnun olduklarını ve uygunsuz hafriyat döken kişileri engelleyeceğini ifade etti. Bazı sürücüler de, “Bizim en büyük sorunumuz, hafriyat dökümü için sıra beklemek. Döküm alanına gelip 5-6 saat beklemek istemeyenler, aracında GPS olsa bile gidip başka yerde kaçak döküm yapıyor. Döküm ücretleri de çok yüksek. Bir aracın dökümü, 150-160 TL tutuyor. Bu parayı verdiğimiz halde çok sıra bekliyoruz. Çalışamıyoruz, günlük iki sefer zor geliyoruz “ diyerek bu konuda da çözüm bulunmasını istedi.

Kentsel dönüşüm ve büyük projelerin yürütüldüğü kentte, hafriyat kamyonlarının karıştığı kazalarda son 20 ayda 38 kişi hayatını kaybetti.

GPS'SİZ ARAÇLAR ALINMIYOR

İBB tarafından, döküm alanı girişine uyarı tabelası kurulmuş ve tabelada “15 Aralık 2017 tarihinden itibaren çalışır halde araç takip sistemine sahip olmayan hafriyat araçları, döküm sahalarına alınmayacaktır” ifadelerine yer verilmişti.