• Bist 100
  103.407
 • Dolar
  5,4665
 • Euro
  6,2322
 • Altın
  230,1313
İstanbul
5 / 12
0530 708 54 54
0530 708 54 54
16 Mart 2019 09:53 | Cumartesi

Evde bakım maaşı yatan ve yatmayan iller hangileri? 16 Mart 2019 Evde bakım maaşı hangi illerde yattı?

Evde Bakım maaşı yatan ve yatmayan iller listesinin tamamı merak ediliyor. 2019 Evde bakım maaşı ne kadar oldu sorusunun yanıtı belli oldu. Evde bakım yatan iller güncel olarak takip ediliyor. 16 Mart 2019 Evde bakım maaşı yatan iller sorgulanıyor. 2019 yılı Mart ayı evde bakım parası yatan iller hangileridir sorusunun yanıtı haberimizde bulunuyor. Ankara, İstanbul ve İzmir’inde aralarında bulunduğu 21 ilde ödemeler yapıldı. İşte Evde Bakım maaşı yatan ve yatmayan iller güncel listesi…

Evde Bakım maaşı yatan ve yatmayan iller listesinin tamamı haberimizde hazırlandı. 2019 Evde bakım maaşı ne kadar, ücreti merak edilmeye başlandı. Evde bakım yatan iller güncel olarak takip ediliyor. 16 Mart 2019 Evde bakım maaşı illeri hangileri araştırılıyor. Evde bakım maaşı alanlar şimdiden sorgulamalara başladı. Mart ayında yoğun ilgi gören evde bakım parası yatan iller belli oldu. Mart ayı evde bakım maaşları bugün itibariyle Tokat, Sakarya, Afyon, Kars, Samsun, Düzce başta olmak üzere 33 ilde yattı. Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilir. Peki Evde bakım maaşı yatan yatmayan illerin tamamı hangileridir?

 

EVDE BAKIM PARASI YATAN ŞEHİRLER

Mart 2019 Evde Bakım maaşı yatan illerin listesini aşağıdan görebilirsiniz.

1- Osmaniye 2- Tokat 3- Hatay 4- Antalya 5- Edirne 6- Aksaray 7- Afyonkarahisar 8- Kırklareli 9- Samsun 10- Kırşehir 11- Balıkesir 12- İstanbul 13- İzmir 14- Denizli 15- Konya 16- Mersin 17- Rize 18- Aydın 19- Ankara 20- Kocaeli 21- Tekirdağ, 22- Trabzon 23- Manisa 24- Bilecik 25- Bolu 26- Kırıkkale 27- Giresun 28- Adıyaman 29- Ordu 30- Ağrı 31- Uşak 32- Malatya 33- Zonguldak 34- Diyarbakır.

 

Ayın 15'inden sonra ise tüm şehirlere yatırılması bekleniyor. Evde Bakım Parası ödemesi yapılan şehirlerin listesi güncellendikçe siz okuyucularımıza bu listeyi anlık olarak paylaşacağız.

 

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

 

EVDE BAKIM AYLIĞI TAKİBİ

Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor. Peki evde bakım aylığının takibi nasıl yapılıyor?

 

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı yattı mı? sorusuna yanıt bulmanın iki yolu bulunuyor. İster sms isterseniz e Devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e sms atmaları gerekiyor. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 sms ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.Ziraat bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

 

EVDE BAKIM AYLIĞI NEDİR?

Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilen hasta bakım parası ne kadar? Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

 

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşı üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin engellinin bakımını sağlaması durumunda verilir.

 

Evde Bakım Ücreti Alma Şartları Nelerdir?

Ağır engelli olduğu belirtilen sağlık kurulu raporu- Bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması- Gelir kriterlerine uygun olması

1 ) Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

2 ) Madde 2 deki bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma muhtaç engelli tanımını irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.

3) Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir.