En anlamlı destek

Çocukların maddi imkansızlıklar nedeniyle ailelerinden ayrılmasını engellemek için başlatılan proje yüzleri güldürdü. 12 bine yakın çocuk maddi destek sayesinde ailesinin yanına döndü. 105 binden fazla çocuk ise bu destekle ailelerinden ayrılmadı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın maddi açıdan zor durumda olan ailelerin bölünmemesi için başlattığı proje olumlu sonuçlar verdi. “Sosyal ve Ekonomik Destek (SED)” uygulaması projesi kapsamında, 2017 yılı ekim ayı itibarıyla 105 bin 310 çocuğun ailesine 682 milyon lira tutarında destek sağlandı. Son 12 yılda çocukların ailelerinin yanında büyüyebilmesini sağlamak için yürütülen destek çalışmaları sonucunda 11 bin 181 çocuk ailesinin yanına döndü. 

BAKIMLARI İÇİN PARA 

Bakanlık, SED kapsamında bu yılın Temmuz-Aralık dönemi için ekonomik durumu yetersiz durumdaki ailelere, okul öncesi çocuklar için aylık 487 lira destek sağladı. Bu yardım, ilköğretime devam eden çocuklar için aylık 731 lira, orta öğretime devam eden çocuklar için de aylık 780 lira olarak belirlendi. Ayrıca yükseköğretime devam eden gençlere de bu kapsamda aylık 878 lira maddi destek verildi. 

AMAÇ AİLE BİRLİĞİ 

SED yardımlarıyla ekonomik yardım ve diğer destekleyici sosyal hizmet uygulamaları verilerek ailenin parçalanmadan bir arada yaşamasına fırsat sağlanıyor. Maddi destek, ekonomik imkansızlar nedeniyle korunmaya muhtaç olan çocuklaryla sosyal hizmet kurumlarında bulunan ve ailesinin yanında kalabilecek çocuklar için veriliyor. 

DİLEKÇE İSTENİYOR 

SED'den yararlanmak isteyen ailelerin bir dilekçeyle Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezi müdürlüklerine başvurması gerekiyor.