Cam filmine ceza yok

Milyonlarca araç sürücüsünü yakından ilgilendiren cam filmi yasağında sürpriz bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanlığı yasal düzenlemeye kadar araç sahiplerine ceza kesilmeyeceğini duyurdu. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle araçlarda cam filmi ve renkli cama geçtiğimiz günlerde gelinen yasak kaldırıldı. Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cam filmi hakkında “Yanlış yaptılar, düzeltmeleri için talimat verdim” demesinin ardından konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cam filmi ile ilgili belli standartlarda serbestlik olacağını ve konuyla ilgili çalışma yapıldığını söyledi. Soylu, standartlar belli olana kadar ceza kesme işleminin ise durdurulduğunu belirtti.   

UYGULAMA YAPILDI   

Soylu, ''Cezaları 8-10 gündür tamamen kestik. Bir tane ceza kesilmeyecek bu konu aydınlığa kavuşana kadar. Talimat verdim bu konuda. Ama bir hafta önce Ankara’da bir günlük uygulama yaptık. Bu uygulamadan mütevellit böyle bir durum oldu. Biliyorsunuz bu abartılı egzoslar var. Biz Ankara ve İstanbul’daki bu modifiye edilen araçlara yönelik bir uygulama yapıldı. Bunların büyük kısmında cam filmi de var. O nedenle öyle bir uygulama yapıldı. Cam filmi bugün tamamen yasak. O yasak kalkıyor. Belli bir standart geliyor. Ön, arka, yan camlarda ne kadar olacak, kimler üretebilir… Her şeyin yukarıdan aşağı standardize edildiği bir süreci arz edeceğiz” dedi.   

İPTAL EDEBİLİRLER   

Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise, cam filminin yasaklanmasının ardından ceza alan sürücülerin mahkemeye başvurup cezanın iptalini istemeleri gerektiğini söyledi.