Beton afete doğal önlem

Başta Doğu Karadeniz olmak üzere yaylalarda inşa edilen kaçak yapılar için harekete geçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki kaçak yapılara müsamaha gösterilmeyeceğini açıkladı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yaylalarda doğal yapının bozulmasına yönelik tartışmalar, buralardaki kaçak yapılaşmayı önlemek için alınan önlemler ile termik santrallerin kurulmasına gösterilen tepkilere ilişkin harekete geçtiklerini açıkladı.

DİSİPLİN GELİYOR

Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yaylalardaki kaçak yapıları önlemeye ilişkin çalışmaların başladığını belirterek “Bundan sonra yaylalarda bir disiplin olacak.” dedi.  Meralar, ormanlar ve sit alanlarında yapılaşma yasağı bulunduğunu anımsatan Özhaseki, eskiden sadece hayvancılık amaçlı kullanılan bu alanlara sonrasında yazlıklar, birkaç katlı çirkin binalar yapılmaya başlandığına dikkati çekti.

AYDER İÇİN BAŞLADI  

Özhaseki, bu noktada iyi planlamanın önemine işaret ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma içerisinde Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOKİ var. Özellikle Ayder Yaylası için başladı bu çalışma.” dedi. 

DAVOS ÖRNEĞİ   

Bakan Özhaseki, yürütülen çalışmada yurt dışındaki benzer örneklerin incelendiğini, Davos'un da gidip görüldüğünü ve bu kapsamda yaylalardaki kaçak yapılaşmayı önlemeye ilişkin çalışmanın başlatıldığını anlatarak şöyle konuştu: “İhtiyaç sahipleri için nereye konut yapılacaksa orada birtakım dedelerden, babalardan kalma mülkiyetler, yerler de var.  Otopark alanının, yolun, camisinin nerede olacağı planlanacak. Canı sıkılan 'Bu bizim mahallenin camisi olsun' diye yapamayacak artık bundan sonra plan dahilinde devam edecek.”