Ayla yetim kaldı

Kore Savaşı'nda ailesini yitiren bir kız çocuğuna sahip çıkmasının anlatıldığı Ayla filmiyle Türkiye’nin sevgisini kazanan gazi Astsubay Süleyman Dilbirliği, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. Dilbirliği bugün İstanbul’da toprağa verilecek.

İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Süleyman Dilbirliği, çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak dün hayatını kaybetti. Süleyman Dilbirliği, solunum ve böbrek yetmezliği tanısıyla 12 Kasım'dan bu yana yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu. 

DURUMU AĞIRLAŞTI 
Hastaneden yapılan açıklamada, “Süleyman Dilbirliği, yaklaşık 30 gündür aralıklı organ destek tedavileriyle takip ve tedavi altında tutulmuştur. Ancak hastamızın son bir hafta süresince genel durumunda bozulma görülmüş ve son 24 saat boyunca gelişen organ yetmezliği sonucunda yapılan tüm müdahalelere rağmen gazimiz vefat etmiştir” denildi. Astsubay Dilbirliği, 1950’de başlayan Kore Savaşı sırasında ailesini savaşta yitiren 5 yaşındaki bir kız çocuğunu sahiplenerek adını Ayla koymuş ve bu öyküsüyle “Ayla” filmine konu olmuştu. 

60 YIL SONRA KAVUŞTULAR
Kahraman gazi, gerçek adı Eunja Kim olan manevi kızıyla 60 yıl sonra görüşebilmişti. Kim, Dilbirliği hakkında, “Ömrümü hep onu özleyerek geçirdim. 2010 yılında kavuştuk. Tekrar görüştüğümüzde harika duygular yaşadım” demişti. Dilbirliği bugün öğle namazını müteakip Selimiye Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlanacak.