Ayakkabısı kirli, yüreği tertemiz

Beypazarı’nda yaşayan Ruhiye Güngör, banka şubesine girmeden önce çamurlu lastik ayakkabılarını dışarıda çıkardı. İçeriye çoraplarla giren kadının bu davranışı sosyal medyada yankı uyandırdı.

ANKARA’nın Beypazarı ilçesinde Ruhiye Güngör adındaki yaşlı kadının, girdiği banka şubesinde yerleri kirletmemek için lastik ayakkabılarını dışarıda çıkarması Türk insanının ne kadar duyarlı olduğunu bir kez daha hatırlattı. Elinde çuvaldan bozma bir çanta bulunan 64 yaşındaki Güngör, bir süre kapıda bekledi. Kimsenin herhangi bir uyarıda bulunmamasına rağmen, yerleri kirletmemek için ayakkabılarını çıkaran kadın çoraplarıyla banka şubesine girdi. Ruhiye Güngör işlemini bitirdikten sonra dışarıda bıraktığı ayakkabılarını giyerek gözlerden kayboldu. 

Haberi yokken çekilmiş
Yaşlı kadının bu hareketi, bankada sıra bekleyen bazı vatandaşlar tarafından cep telefonla görüntülenerek sosyal medyada paylaşıldı. Bir haber kanalının ulaştığı yaşlı kadın, “Beni kameralar çekmiş. Haberim yok. Tarlada çalışıyorum. Ayakkabılarım kirliydi. Hiçbir şey düşünmeden banka kirlenmesin diye çıkardım. Evim var. Allah'a şükür sağlamım. Oğlum evlendi. Para çekmek için bankaya girdim. Banka müdürü sonra beni güvenlik görevlisiyle çağırdı. Sağ olsun durumumu sordu” diye konuştu. 

Şerife nineyi hatırlattı
Yaşlı kadının bu davranışı geçtiğimiz yıl Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesinde çamurlu ayakkabısıyla girmediği hastaneye adı verilen 84 yaşındaki Şerife Cesur'u hatırlattı. Gece saatlerinde ilçedeki hastaneye götürülen Cesur'un ayakkabılarını acil servis girişinde çıkarması güvenlik kameralarına yansımış ve daha sonra eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun katıldığı törenle hastanenin ismi “Şerife Cesur İlçe Devlet Hastanesi” olarak değiştirilmişti.

Günlüğü 50 liraya çalışıyor

Sosyal medyada hareketiyle büyük beğeni toplayan Ruhiye Güngör, tarlalarda sezonluk çalışarak ıspanak söküyor. Günlük 50 TL kazanan Güngör, 7 yıl önce ölen eşinin Bağ-Kur aylığını çekip, oğlunun kredi borcuna yardım ettiğini söyledi. Tarladan geldiği için kara lastik ayakkabılarının çamurlu olduğunu belirten yaşlı kadın, “Orayı çamur etmeye gönlüm razı olmadı” dedi.