Akademik dünyaya yeni soluklar

Sayıları 200’e yaklaşan üniversitelere akademik yılla birlikte yenileri eklendi. İlk öğrencilerini kabul eden bu üniversiteler ihtisaslaşmayı öne çıkararak akademik dünyaya yeni bir soluk getirmeyi hedefleniyor. 

MEHMET CANITATLI

Balcı Vakfı tarafından Silivri’de kurulan İstanbul Rumeli Üniversitesi bu yıl eğitim öğretime başladı. İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural, uzun senelerdir hasretle, özlemle beklenen Silivri’nin gerçek üniversitesini açmanın kendilerine nasip olduğunu söyledi. 

SİLİVRİ, ÜNİVERSİTESİNE KAVUŞTU 

Ana kampüsü Silivri’de bulunan İstanbul Rumeli Üniversitesi üç fakülteden ve bir meslek yüksekokulundan oluşuyor. Bu yıl meslek yüksekokulunda 15 programda öğrenci kabul eden üniversite, lisans programında iki bölümde öğrenci aldı. Meslek yüksekokulundaki programlarını sağlık alanı ağırlıklı belirleyen üniversite yönetimi; fizyoterapiden radyoterapiye, ağız diş sağlığından ameliyathane hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede eğitim vermeyi hedefliyor. Lisansta uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve kamu yönetiminde öğrenci kabul eden üniversitenin ilk öğrencileri burslu olarak öğrenim görüyor.

AMAÇ KAR ELDE ETMEK DEĞİL 

‘’Biz üniversite olarak kar amacı güden bir üniversite olmayı amaç etmiyoruz. Gerçek vakıf üniversitesi olsun istiyoruz, elbette ki para kazanacak ama bu kazandıklarını kaliteli eğitime, büyümeye, üniversitenin gelişimine harcayacak’’ diyen Rektör Prof. Dr. Salih Aynural, ‘’Bu eserin hayat bulmasına vesile olan, vakfımızın kurucusu (eğitimci matematik öğretmeni) Mehmet Balcı’yı minnetle anıyorum. Mekânı cennet olsun” diye konuştu.

ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMLİĞİNDE 

Silivri Yeni Mahalle’de kurulan üniversite, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde; Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Meslek Yüksekokulu’nda ise; Bilgisayar Programcılığı, Ağız ve Diş Sağlığı, Adalet, Grafik Tasarımı, Fizyoterapi, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Diyaliz, Odyometri, Pataloji Laboratuarı, Radyoterapi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuar Teknikleri, İlk ve Acil Yardım ile Çocuk Gelişimi programında eğitim veriliyor. Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini Hüseyin Afşin Balcı, Mütevelli Heyeti Başkanvekili görevini ise basın dünyasının yakından tanıdığı Ekrem Çalkılıç yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde akademik açılışını gerçekleştiren üniversitede ilk ders, Silivri Belediyesi işbirliği ile Türkiye'de bir ilke imza atılarak halkla birlikte semt meydanında yapıldı.