• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
9 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
14 Aralık 2017 00:00 | Perşembe

hata yapmayın!

3D TV'lerin modası geçti, akıllı TV'ler artık daha çok tercih ediliyor. Peki eve alacağımız televizyonlar için neleri göz önünde bulundurmak gerekiyor? Ekran büyüklüğü ne olmalı? Hangi markaları tercih etmeli?   

ÖZGÜR FEYİZ

Evde olduğumuz zamanların bir kısmını televizyon karşısında geçiriyoruz. Dizilerden belgesellere, spor programlarından filmlere kadar uzanan geniş yelpazeden zevkimize uygun olanı seçip izlerken, oyun konsollarımızı ve bilgisayarlarımızı da televizyon ekranının yardımıyla kullanmayı seviyoruz. Ancak evimizin vazgeçilemeyen eşyalarından olan televizyonu seçerken hata yapıp, pişmanlıklar da yaşayabiliyoruz. Bu nedenle satın almadan önce iyi bir araştırma yapmak önem taşıyor.

BOYUTA DİKKAT 

Televizyon alırken yapılan hataların en başında televizyon boyutunun yanlış tercih edilmesi geliyor. Ya küçük odalar için büyük ekrana sahip televizyonlar tercih ediliyor ya da büyük metrekareli odalara küçük televizyonlar alınıyor. Hiç kuşkusuz büyük ekranlardan alınan keyif, küçük ekranlara göre daha fazla olsa da küçük bir oda için gereğinden büyük bir televizyon aldığınızda aynı keyfi yakalayamayabilirsiniz. Bu nedenle televizyon seçiminde odanızın boyutlarını mutlaka göz önünde bulundurun. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da izleme mesafesi. Televizyonun ekran boyutu odanın metrekaresi ile orantılı olsa bile odaya yanlış konumlandırılması seyir kalitesini düşürecektir.   

Markasız ürünler

Yapılan hatalardan biri de güvenilir olmayan ya da bilinmedik bir marka tercih etmek. Kullanıcıların böyle bir tercihte bulunmasının nedeni ise “no name” markaların güvenilir markalara oranla daha uygun fiyata satılması. Bu noktada kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktaların başında garanti süresi, garanti kapsamı, teknik servis ve çağrı hizmetleri geliyor. Güvenilir bir markanın televizyonunu satın aldığınızda biraz daha yüksek fiyat ödeyebilirsiniz ancak satış sonrası hizmetlerden de sorunsuz bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Piyasadaki birçok televizyonda “4K UHD” gibi ibarelere denk gelmek mümkün. Ancak belirtilen bu özelliklerin sertifikalandırılmış olması oldukça önem taşıyor. 

En iyi görüntü hangisinde  

En iyi görüntü kalitesini arıyorsak o halde TV ekranımızın OLED teknolojisini kullanıyor olması gerekiyor. LG'nin bu anlamda çıkardığı OLED TV'leri olduğu gibi Samsung'un da QLED adını verdiği modelleri bulunuyor. İkisi de üç aşağı beş yukarı benzer teknolojiler aslında. 

OLED

AVANTAJLARI 
- Daha ince ve daha hafif (2.57 mm)
- Kendinden aydınlatmalı piksellere sahip 
- Daha ikna edici siyahlara izin verir
- Yenileme hızı (0.001 ms) 
- Hassas ekran ve net görüntü 
Dezavantajları: 
- Yalnızca 3 ekran boyutunda 
bulunuyor: 55, 65 ve 77 inç
- Parlaklık (1,000nit) l Pahalı 

QLED 

AVANTAJLARI 
- Ultra parlak (1,500nit) 
- 49 – 88 inç ekranlarda 
bulunabiliyor 
Dezavantajları: 
- İnce değil (25.4 mm) 
- Daha az inandırıcı siyahlar 
- Düşük yenileme hızı