• Bist 100
  93439.2
 • Dolar
  5,9327
 • Euro
  6,5468
 • Altın
  285,2470
İstanbul
15 / 23
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
07 Kasım 2018 Çarşamba 03:00:00 | Son Güncelleme: 06 Kasım 2018 Salı 22:44:03

Mustafa Denizli: Derwall'in peşinden ayrılmazdım

Teknik direktörlerin kendilerini yetiştirdiğinin altını çizen Mustafa Denizli, “Galatasaray'da Derwall'in yardımcısıydım. Hocam ne yapıyor? Bunu nasıl kullandı? Peşinden ayrılmazdım. O gelip bana ‘Gel sen otur, şunları şunları yap’ demedi. Yani ‘teknik adamlık öğretilen değil, öğrenilen bir meslektir” dedi.

GÜNEŞ

TÜRKLERE GÜVEN ARTIYOR

■ KASIMPAŞA Teknik Direktörü Mustafa Denizli, genç teknik adamların kendilerini geliştirmesi gerektiğini söyledi. Tecrübeli çalıştırıcı, yabancıların Türkiye'de çalışmasının ulusal ve uluslararası rekabette faydalı olacağını belirterek, “Yabancı teknik adamların ülkemizde çalışmasını isterim. 18 hocanın 17'sinin Türk olması çok umurumda değil. 9-9 da olabilirdi. Zaman geldi Türkiye'de yabancı teknik adamların sayısı daha fazla oldu. Bu bir dönemdir. Türklere, verilen fırsatları tamamını değil belki ama önemli bir bölümünü olumlu kullandığı için, Türk teknik adamına güven artıyor” dedi.

KİMSE KİMSEYİ YETİŞTİRMEZ

■ FUTBOLCULUKTAN teknik adamlığa geçişindeki püf noktayı açıklayan Denizli, “Teknik adamlar için Türkiye'de ‘Kimi yetiştirmiş?’ derler. Kimse kimseyi yetiştirmez. Herkes kendisini yetiştirir. Ben Galatasaray'da Derwall'in yardımcısıydım. Hocam ne yapıyor? Bunu nasıl kullandı? Peşinden ayrılmazdım. O gelip bana ‘Gel sen otur, şunları şunları yap’ demedi. Yani ‘teknik adamlık öğretilen değil, öğrenilen bir meslektir.’ Burada vizyonu, hedefi olan, başarmak isteyen başarılı olabilir. Yani teknik adamın yerlisi yabancısı olmaz. İyisi vardır veya yeterli olmayanı vardır” diye konuştu.

NASRETTİN HOCA GİBİ YAPMAYALIM

■ YABANCI kuralıyla ilgili gelen soruyu, “14 yabancı kuralına nasıl bakayım yan gözle bakıyorum” diye yanıtlayan Denizl, “Bu soruyu bugün sormayacaksın, o kararları alırken soracaksın. Nedir, ne değildir? Ne getirir, ne götürür? Nasrettin Hoca gibi yapmayalım. Testi kırıldıktan sonra çocuğu dövmenin bir anlamı yok. Bu karar kim tarafından, nasıl alındı, ben bilmiyorum. Bu bir kolektif aklın ortaya koyduğu durumdur. Ne getirir? Bunun bize katkıları, eksileri nedir? Zamanla göreceğiz. Futbol bir görseldir, bakarak da öğrenilir. Tekrarla, yetenekle geliştirilen bir spor dalıdır.

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT