• Bist 100
  121852
 • Dolar
  5,9438
 • Euro
  6,5646
 • Altın
  297,8360
İstanbul
7 / 12
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
16 Ocak 2020 Perşembe 15:52:45 | Son Güncelleme: 16 Ocak 2020 Perşembe 15:54:20

Zihinsel engelli kadına tecavüzden yargılanan 3 kişi beraat etti: Fiilin zorla gerçekleştiğine dair delil yok

Bağcılar'da 44 yaşındaki zihinsel 'engelli kadına cinsel saldırı' iddiasıyla yargılanan 3 sanık beraat etti. Mahkemenin skandal kararının gerekçesi ise savcının mütalaasında şu sözlerle yer aldı: Sanıkların fiili gerçekleştiği sırada mağdurun zeka geriliğini bildiklerine dair delil yok. Fiili zorla gerçekleştirdikleri yönünde de kanaat oluşmadı.

Bağcılar'da 44 yaşındaki zihinsel engelli kadına 'cinsel saldırı' ile ilgili davada karar çıktı. Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar M.D., G.Ö. ve Y.C. ile tarafların avukatları katıldı.

"SANIKLARIN BİLMELERİ MÜMKÜN DEĞİL"

Cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalaasında, sanıklar M.D. ve G.Ö.'nün fiilin gerçekleştiği sırada mağdurun zeka geriliğini bildiklerine dair dosyada delil olmadığı, bu konuyla ilgili Adli Tıp Kurumu'ndan alınan raporda da sanıkların bu durumu bilmelerinin mümkün olamayacağı değerlendirmesinde bulunulduğu aktarıldı.

"KENDİSİNİ İLK KEZ O GÜN GÖRDÜM"

Mütalaada, sanıklar M.D. ve G.Ö.'nün 'cinsel saldırı' fiilini zorla gerçekleştirdikleri yönünde kanaat oluşmadığından, bu suçtan beraatleri istendi. Sanık Y.C.'nin 'cinsel saldırıya teşebbüs' suçunun unsurları oluşmadığından beraati talep edilen mütalaada, sanıklar M.D. ve G.Ö.'nün mağdurun rızasıyla içeri girdikleri için 'konut dokunulmazlığının ihlal etme' suçundan da beraatleri istendi.

Son sözleri sorulan sanıklardan M.D. "Mağdurun durumunu bilmiyordum. Kendisini ilk kez o gün gördüm. Beraatimi istiyorum." dedi. Diğer sanıklar Y.C. ve G.Ö. de beraat talebinde bulundu.

Mahkeme, 'cinsel saldırı' ve 'konut dokunulmazlığı ihlal etme' suçlarının unsurları oluşmadığından 3 sanığın beraatine hükmetti.

NE OLMUŞTU?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 30 Eylül 2018'de yaşanan olay anlatılarak, sanıklar M.D. ve G.Ö'nün 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan 18 yıldan az olmamak kaydıyla, 'konut dokunulmazlığının ihlali' suçundan da 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

Sanık Y.C. hakkında da 'nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs etme' suçundan 8 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezasına talep edilmişti.

(AA)