• Bist 100
  103.310
 • Dolar
  5,4278
 • Euro
  6,2168
 • Altın
  230,1138
İstanbul
5 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
19 Aralık 2018 11:00 | Çarşamba

Yüzerek kesilmekten kurtulan dana Ferdinand'ın keyfi yerinde sevgilisi var

Geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda Rize'den Trabzon'un Sürmene ilçesine kadar yüzerek kaçan dana Ferdinand'ın son durumu hakkında bilgi alındı. Ferdinand'ın, şu anda İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı'nda sevgilisiyle vakit geçirdiği öğrenildi.

Trabzon'un Sürmene ilçesi sahilinde denizde bulunduktan sonra, Sahil Güvenlik ekiplerince kıyıya çıkarılan ve daha sonra ünlü şarkıcı Haluk Levent tarafından kesilmekten kurtarılıp, İzmir'deki Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı'na getirilen Ferdinand, yeni hayatına alıştı. Veteriner kontrolünde yapılan bakımı ile kısa sürede toparlanarak kendine gelen Ferdinand'ın, artık bir dana değil boğa olduğu belirtildi.

Çiftlik kurucusu Sibel Çağlar, Ferdinand'ın ilk geldiğinde korku içinde olduğunu, artık her şeyin yoluna girdiğini, büyük bir değişiklik gösterdiğini anlattı. Burada, 'Hilal' adında bir de sevgilisi olan Ferdinand'ın 600 kilograma ulaştığı belirtildi.

Sibel Çağlar, "Şimdi özgüveni yerinde. Eksik olan bütün kilolarını aldı. Ayakları iyileşti, boy attı, uzadı. Keyfi çok yerinde. Artık hiçbir sıkıntısı yok. Dört dörtlük bir boğa oldu. Geldiğinde danaydı, artık boğa oldu. Geldiğinde olması gereken kilonun çok altındaydı. 300-350 kilogram civarındaydı. Şimdi 600 kilograma yaklaştı" dedi.

2 YAŞINDAN ÖNCE PAZARA ÇIKARILDI!

Ferdinand'ın 2 yaşına yeni girdiğini düşündüklerini ifade eden Sibel Çağlar, "Çünkü bacak uzaması yeni tamamlandı. Geldiğindeki bacak boyu ile nereden baksanız 6 santimetre kadar bir fark var. Bu da Ferdinand'ın bir kurban olarak 2 yaşından önce pazara çıkarıldığının kanıtıdır. Veteriner hekimlerimiz de raporlarında Ferdinand'ın küçük olduğunu söylüyorlar" diye konuştu.

"ARKADAŞLARI KURBAN EDİLDİ"

Ferdinand'ın çiftliğe gelmeden önce çok sorun yaşadığını belirten Çağlar, "Birçok arkadaşı, Ferdinand'ın gözünün önünde kurban edildi. Daha sonra denizde günlerce yüzdü ve birçok insan peşine takıldı. Buraya geldiğinde bir ordu onu karşıladı. Ne yapsın, tabii ki strese girecekti, sinirli olacaktı. Şimdi hiç sinirli değil" diye konuştu. Ferdinand'ın artık bir boğa gibi göründüğünü ancak çok uysal olduğunu, onu bir köpek gibi sevebildiklerini vurgulayan Çağlar, "Gel deyince geliyor, git deyince gidiyor" dedi.

Ferdinand'ın 'Hilal' adında bir sevgilisinin olduğunu söyleyen Çağlar, "O da şu anda arka tarafta yem yemekle meşgul. Konu yemek olunca aşk bitiyor. Onun haricinde bir sıkıntı yok, keyfi yerinde" dedi.

Çiftlikte zaman zaman ekonomik olarak zorluklarla karşılaştıklarını, maddi imkansızlıklar nedeniyle bazen yem alma konusunda sorun yaşadıkları da ifade eden Sibel Çağlar, "Ekonomik olarak da zaman zaman sorun yaşıyoruz. Kışın üşümemeleri için iki misli yem vermek zorunda kalıyoruz."
"Kışın hareket etmeseler de havanın soğuk olmasından dolayı vücutları çok fazla enerji harcıyor. Çok kilo kaybediyorlar. O nedenle iki misli yem tüketiyoruz. Bunun için açıkçası kış aylarında ekonomik olarak zorlanıyoruz, sıkışıyoruz" ifadesini kullandı.

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT