• Bist 100
  108659
 • Dolar
  5,7521
 • Euro
  6,3924
 • Altın
  272,5840
İstanbul
9 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
16 Şubat 2019 Cumartesi 23:18:17 | Son Güncelleme: 16 Şubat 2019 Cumartesi 23:24:09

Darbeci Sisi'den Filistin sorununun çözümü için iş birliği çağrısı

Darbeyle başa gelen Sisi, 20. yüzyılın başından bu yana devam eden Filistin meselesinin çözülmesi için uluslararası iş birliği çağrısı yaptı.

Sisi, 55. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, bu yılki konferansın, Orta Doğu ve Afrika kıtasındaki mevcut sorunların giderek arttığı ve karmaşık hale geldiği bir dönemde düzenlendiğine vurgu yaptı.

Filistin meselesinin adil ve nihai olarak çözülmeyişinin Orta Doğu'daki istikrarsızlığın temel sebebi olduğunu vurgulayan Sisi, şunları belirtti:

"Filistin meselesi, en kadim siyasi mücadeledir. 20. yüzyıldan bu yana bu meseleyi vicdanlarımızda taşıyoruz. İki devletli çözüm ilkesi hayata geçirilerek bu sorunun çözüme kavuşturulması için uluslararası çabaların birleştirilmesi gerekiyor."

Sisi, konferansı, silahlı çatışmaların sona erdiği ülkelere yardım etme konusunda etkin bir bölgesel mekanizma olması dileğinde bulundu.

Afrika Birliği ülkelerinin, çatışmaların sona ermesinden sonraki dönemde önceliklerinin yeniden yapılanma ve kalkınma olduğunu belirten Sisi, Afrika sahasındaki en önemli meseleler arasında Libya'nın güvenliğinin geldiğini  dile getirdi.

Sisi, bu meselede siyasi sürece, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisinin bu konudaki çalışmalarına ve Libya'daki devlet kurumlarına destek verilmesi gerektiğine işaret etti.

"FİLİSTİNLİLERİ SİNA'YA GÖNDERELİM"

İsrail’de Dürzi toplumun temsilcilerinden Devlet Bakanı Eyüb Kara, yaptığı açıklamada, Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdufettah es-Sisi’nin Filistinlilerin Sina Yarımadası’na yerleştirilmesini önerdiğini, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun da ABD Başkanı Donald Trump’a “iki devletli çözüm yerine Filistinlilerin Sina Yarımadası’na yerleştirilmesi projesine” ilişkin bir taslak sunmayı planladığını savunmuştu. 

(AA)