Zayıflatan bitkisel çaylar

Doğal yollarla, sadece çay içerek zayıflamak mümkün. Sarımsak, maydanoz, tarçın ya da zencefille hazırlayacağınız çay sizi kilolardan kurtaracak.

■ Yeşil Çay: Yeşil çayın zayıflatan çaylar arasında ilk sırada gösterilmesinin nedeni, kafein ile metabolizmayı hızlandırırken içerdiği kateşinler (bir antioksidan çeşidi) vücuttaki yağ oranını azaltması. 35 erkek üzerinde yeşil çayın zayıflama etkisi hakkında yapılan 3 aylık bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere oranla daha fazla kilo (2.5 kiloya 1.3 kilo ortalamasıyla) verdikleri tespit edilmiş. Kilo vermenin yanı sıra, yeşil çay içenlerin kötü kolesterolünde düşme kaydedilmiş.  
müshil etkisi ortaya çıkarıyor

■ Kuş Otu Çayı: Hafif müshil etkisi bulunan kuş otu çayı, şişliği önler ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Potasyum ve magnezyum bakımından zengin olan bitki bağırsakları temizleme özelliğine sahip. Akşamüzeri 1 bardak kuş otu çayı içerek mide şişliği ve ödem gibi sorunları azaltabilirsiniz.  

■ Yabanmersini Çayı: Yabanmersini çayının en büyük özelliği kan şekerini dengeleyerek yemek masasına oturmadan önce açlığınızı hafifletmesi. Akşam yemeğinden önce 1 bardak yabanmersini çayı içerek yemek sırasında aşırıya kaçmadan daha az kaloriyle masadan kalkabilirsiniz. tokluk hissini uzatır

■ Mate Çayı: Mate çayının aktif bileşenlerinden olan “mateine” kafein gibi metabolizmayı hızlandırıyor, dikkati arttırıyor ve vücut sıcaklığını yükselterek normalden daha fazla kalori yakılmasını sağlıyor. Ayrıca “gecikmiş mide boşalması” diye bir etkisi var bu sayede tokluk hissini uzatarak öğünler arasında mide kazıntısını önlüyor.   

■ Tarçın Çayı: Tarçın çayının termojenik efekti vardır. Bunun anlamı, vücut sıcaklığını yükseltir ve metabolizmanın harcadığı enerjiyi (yaktığı kaloriyi) arttırır. Bunun dışında kan şekerini dengeleyerek iştahı bastırır ve kolesterolü dengeler. Tarçın çayını sadece tarçın kullanarak hazırlayabilir veya hazırladığınız bitki çaylarına toz veya kabuk tarçın ekleyebilirsiniz. 

■ Maydanoz Çayı: Maydanoz ile yapılan çayın yakılan kaloriyi daha da arttırma veya yağ yakılmasını hızlandırma gibi özellikleri yok. Buna rağmen diyet listelerinde sıkça yer almasının nedeni sindirimi kolaylaştırması ve fazla suyun (ödem) vücuttan atılmasını sağlayarak sizi tartıda 1 adım öne geçirmesi. Maydanozun diğer önemli faydası ise folat, potasyum, kalsiyum, fosfor, C ve A vitaminleri bakımından zengin bir bitki olması. 

■ Zencefil Çayı: Zencefil çayının en önemli özellikleri mide sakinleştirmesi, bulantıyı alması ve sindirimi kolaylaştırmasıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu söyleniyor ama bu alanda yapılmış bir çalışma yok. Zayıflamanızı sağlamasa bile faydalı bir içecek olarak tüketilebilir. 

AŞIRIYA KAÇMAYIN

Bitkiler aynı ilaçlar gibi dikkatli tüketilmelidir çünkü içerdikleri bileşenlerin aşırı tüketilmesi bazı yan etkilere neden olabilir. Örneğin daha hızlı kilo vermek için günde 6-7 bardak yeşil çay içmeye başlarsanız içindeki kafein nedeniyle uykunuzdan olabilirsiniz. Ya da su atacağım diye fazla maydanoz çayı içerseniz vücudunuz susuz kalabilir ve halsizlik yaşayabilirsiniz. Bu gibi sorunları önlemek için bitki çaylarını kararında tüketin. Genel olarak önerilen miktar günde 2-3 bardaktır. Ayrıca düzenli olarak kolesterol, tansiyon, şeker, kan inceltici gibi ilaçlar alıyorsanız bitkisel çaylara başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.