Yürüyüş yap sağlıklı kal

Düzenli olarak yürüyüş yapmak kilo vermeye yardımcı olur. Hafızayı güçlendirerek, kronik hastalıklardan korur. Yürümek alzheimer, kireçlenme gibi hastalıklara yakalanma riskini en aza indiriyor. 

- Günümüzde harika spor merkezleri ve aksesuarları aklımızı başımızdan alıyor. Spor kıyafetler, ayakkabılar, uzay üssüne girmiş gibi hissettiğimiz spor salonları her yerde… Oysa sadece tempolu yürüyerek bile harika şeyler gerçekleştirmek mümkün. “Günümüzdeki tüm korkutucu hastalıkların hareketsizlikten ve mutsuzluktan kaynaklandığını unutmayın ve sağlığınıza doğru yürüyün. Yürümek, spor yapmak sizi hem hareketlendirir hem de mutlu eder” diyen Doç. Dr. Defne Kaya, yürümenin insana sağladığı faydaları ise şöyle aktarıyor:

- Dünyayı oturarak keşfedemezsiniz: Kalça kaslarınızı kuvvetlendirirseniz daha uzun mesafeler sizin için keşfedilebilir olur. Tempolu yürüyüş yapın. Yürüyüş sırasında, her adımda bacağınızı kuvvetlice öne ve arkaya iterek, kalça kaslarınızın gücünü artırabilirsiniz.

- Oturdukça vücudunuzun yağ oranı artar. Yürüyüşle yağlarınızı yakabilirsiniz: Yürüyüşün her dakikasında vücudunuzda farklı kasları farklı şekillerde çalıştırmış olursunuz. Hem iki bacağınızı hem de iki kolunuzu yürüyüş boyunca kullanırsanız daha çok yağ yakarsınız. Tempolu yürürken kollarınızı da güçlü bir şekilde öne ve arkaya iterek kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

- Glikoz toleransınız mı var? Yemeklerden 15 dakika sonra yürüyüş yapmak, özellikle zayıf glikoz toleransı olan kişilerde, kan glikoz kontrolünü geliştirir: Elbette yemekten 30 dakika sonra yürüyüş kilo vermenizi ve kilo kontrolünü de sağlar.

- Trigliserid seviyeniz ve kan basıncınız yüksek mi? Yemekten 30 dakika sonra ister kısa (3’er dakikalık 10 kez) ister uzun (30’ar dakika bir ya da iki kez) tempolu yürüyüş trigliserid seviyenizi ve kan basıncınızı düzenler.

- Kısa yaşamaktan mı korkuyorsunuz?: 7 bin erkek ve 31 bin kadın üzerinde yapılan yeni bir çalışma salına salına (düşük tempolu) yürüyenlerin değil tempolu yürüyenlerin daha uzun yaşadığını göstermiş. Kolunuzu sallayarak ama bacaklarınızı kuvvetli ve kalbinizi ritimliçalıştırarak yürüyün.

- Eklemlerinizdeki kireçlenme canınızı mı sıkıyor? Yürüyüş hem genel sağlığınızı ve kaslarınızı geliştirerek hem de kilo verdirerek eklemlerinize daha iyi oksijen gitmesini, daha az yük binmesini sağlar. Dengenizi de geliştirir ve düşmelerden sizi korur.

ALZHEIMER'DAN KORKMAYIN

Tüm egzersizler gibi yürüyüşün de sadece boynunuzun altındaki bölgeye faydası yoktur. Hafızanızı, bilişsel fonksiyonlarınızı, akademik performansınızı geliştirir. Özellikle sportif aktivitelerin dışarıda/doğada yapılması yaratıcılığı ve sağlığı geliştirir. Ünlü filozof Aristo, öğrencilerini doğada yürürken çalıştırırmış.

STRESTEN KURTULUN

Tüm gün ofis ortamında, stres altında çalıştıktan sonra kendimizi Malibu sahiline atmamız pek mümkün olmuyor. Yine de ağaçların arasında toprak zeminde yürüme şansınız varsa, yürüyüşün stresi oluşturan kortizolün seviyesini düşürmesini keyifle hissedebilirsiniz.

Günde en az 30 dakika yürürsek neler olur?

 

 Ruh halinizi olumlu yönde geliştirir:  Yürüyüş, çikolatadan daha fazla mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olur. Üstelik kalorisiz.

Daha yaratıcı olursunuz: Yapılan araştırmalar, oturarak çalışanlara göre yürüyenlerin daha yaratıcı olduğunu söylüyor.

Kıyafetleriniz bol gelir: Evden işe, işten eve günde en az 30 dakika yürürseniz yağ oranınızda ayda yüzde 2 oranında azalma olur. 

Kronik hastalıklardan korunursunuz: Yürüyüş yaparak kan basıncını 11 puan düşürür ve felç geçirme riskini de yüzde 20-40 arasında azaltabilirsiniz. 

Harika bacaklarınız olur: Düzenli yürüyüş varis riskini azaltır. Bağ dokunuzu sıkılaştırır, bacak kaslarınızın çalışmasıyla kan dolaşımını düzenler. Genetik olarak varise yatkınlığınız varsa, hiç düşünmeden “yürüyün.”

Bağırsaklarınız çalışır: Düzenli yürüyüş bağırsağın ritmik hareketliliğini korur. Sabahları bağırsakları çalıştırmak için kahveye “1 numara” diyorsanız, bir de yürüyüşü deneyin. 

Bağışıklığı güçlendirİr

 Sürekli hasta mı oluyorsunuz? Bu durumda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. Yürüyüş bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Her gün 30 dakikadan fazla yürürseniz savaşçı hücrelerinizi artırır, mukozal yapıların (ağız boşluğu, soluk borusu, sindirim ve boşaltım sistemi) bağışıklık sistemine katkılarını geliştirir, menopoz belirtilerini de azaltırsınız. 

 Sıkça düşüyor musunuz? Düzgün olmayan yüzeylerde yürüyüş yapmak yaşlılarda dengeyi geliştirerek düşmeye karşı kişileri korur. Yapılan çalışmalar, koşu bandı veya spor salonlarında yapılan yürüyüşlerin dengeyi artırmakta o kadar da işe yaramadığını ortaya koyuyor. Yaşlanmayı beklemeyin, dengenizi şimdiden geliştirmek için doğada yürüyüş yapın ve bol oksijen alın.