• Bist 100
  101.207
 • Dolar
  5,3221
 • Euro
  6,0197
 • Altın
  227,4211
İstanbul
1 / 5
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
12 Eylül 2018 00:00 | Çarşamba

Süper besin dut unu

Beyaz dutun kurusu ve yaprağı kadar öğütülmesiyle elde edilen unu da faydalı. 'Süper besin' olarak adlandırılan dut unu boğaz ağrısı ve astım başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi geliyor.

Dut, doğada bulunan en faydalı, koruyucu ve iyileştirici özellikleri olan en güçlü meyvelerden biridir. Dut ülkemizde birçok yerde yetişebilen bir ağaçtır.  Yüzde 100 organik bir besindir. Çünkü dut ve dut ağacına dadanan bir zararlı olmadığı için ilaçlama gerektirmez. Bu nedenle de güvenle tüketilebilir. Beyaz dut, insanın kendi bünyesinde üretemediği, sadece gıdalardan alabildiği yağ asitlerini içerir. Bunlar linoleik, linolenik ve oleik asitlerdir. Söz konusu yağ asitleri hücre zarının oluşturulmasında kullanılır, ayrıca beyin ve sinir sisteminin gelişmesi için de gereklidir.  

MEYVE ŞEKERİ VE VİTAMİN İÇERİR

Beyaz dut unu, yüksek miktarda meyve şekeri, vitamin, mineral ve organik asit içermesinden dolayı insan beslenmesi açısından, özellikle bebekler ve çocuklar için son derece yararlıdır bir üründür. Çocukların beslenme çantalarına eklenebilir. Bebek mamalarında 6. aydan itibaren ek gıda olarak kullanılabilir. Beyaz dut unuyla endüstriyel şeker kullanmadan birbirinden lezzetli pastalar, çörekler ve atıştırmalıklar yapılabilir. 

MİNERAL ZENGİNİDİR

Bir gıda eğer yüksek oranda antioksidan, vitamin ve diğer yararlı besin değerlerini içeriyorsa “süper besin” olarak adlandırılır. Beyaz dut unu içerdiği oleik asit, linoleik asit, linolenik asit, karbonhidrat ve proteinle en iyi süper besinlerden biridir. Ayrıca beyaz dut unu yüksek oranda antioksidan ve vitamin içermektedir. Dut meyvesi mineral bakımından da zengin bir meyvedir. Sabah aç karnına yenir ve üzerine su içilirse, bağırsakların çalışmasını sağlar.      

DİĞER UNLARDAN FARKI 

İlk ve en büyük farkı doğal şeker olmasıdır. Örneğin sıcak süte sadece bir kaşık koyup karıştırın lezzetine doyamayacaksınız. Pişirmeden de kullanabileceğiniz bir üründür. Bazı ekmek türleri ve soslar, özellikle sütlü tatlılar içinde idealdir.

ANTİOKSİDAN DEĞERİ YÜKSEK

Dut özellikle Türklerin Orta Asya'dan getirdiği ve dünyaya tanıttığı bir meyve. Meyvesini, pekmezini biliyoruz kullanıyoruz ama yapraklarında da çok fazla şifa var. Özellikle Çin ve Hindistan'da yaprakları boğaz ağrısında, boğaz enflamasyonunda ve öksürük giderici olarak kullanılır. Ayrıca yaprağı özellikle yemek sonrası oluşan hiperglisemiye destek olur. Bu amaçla da kullanılabiliyor. Yaprak çayı içilebilir. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici olarak antioksidan değeri çok yüksektir. Yemeklerden önce günde 3 defa içilebilir. 

Yaprağının faydaları

Ateş düşürücü etkisi vardır. 

İdrar söktürücüdür.

Kan şekerini dengeler.

Kalp sağlığı açısından önemlidir. Dut yaprağının faydalarından kalp için yararlanmak isteyenlerin, yaprakları, alıç çiçekleriyle birlikte kaynatarak, elde edilen karışımın suyunu içmesi gerekmektedir.

Dut yaprağının faydaları arasında boğaz ağrısı ve bronşit tedavisi de yer almaktadır.  Öksürük giderici etkisinden yararlanmak için, dut yaprağının çayı yapılmalı ve bu çayın, sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden önce, aç karna içilmesi önerilmektedir.

Karaciğerdeki hücrelerin temizlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Egzama hastalığında destek amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Ölçülü miktarda tüketildiğinde vücuttaki serbest radikallerin gelişmesine engel olur. 

Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.     

Dut çayı malzemeler 

4 adet kurutulmuş dut yaprağı 

Bir litre su 

İlk olarak suyu bir kabın içerisinde kaynatın.  Kaynayan suyun içine 4 adet kurutulmuş dut yapraklarını ekleyin. Bu şekilde yaklaşık 2 saat boyunca demlenmesini sağlayın.  Demleme işlemini gerçekleştirdikten sonra çayınızı akşam ve sabah olmak üzere günde 2 bardak içebilirsiniz.  Dut yaprağı çayını yemeklerden önce içmek daha faydalı olacaktır.

Şeker koymadan kek yapılabilir

Dut unundan birçok farklı ürün elde edilebiliyor. Özellikle bebek mamalarında ve sporcu besin takviyesi olarak kullanılabilir. Pasta, kek, börek tarzı ürünlerde kullanılabilir. Diğer undan farklı olmasının sebebi içine hiçbir şekilde rafine şeker koymadan da kullanılabilmesidir. Zaten kendisi doğal meyve şekeri olan bir üründür. Kıvamı konusunda da dokusu normal kullanılan un kadar süngerimsi olmayabilir. Kek biraz daha sert düşebilir. Ama sağlık için feragat etmek gerekiyor. Özellikle çocuk sahibi insanlar, aktif spor yapanlar ve yaşlılar yoğurtla karıştırarak, salatalara koyarak ve diğer besin maddelerinde de rahatlıkla ununu ve yaprağını kullanabilirler.