Soğan kürü ile gribi yenin

Soğanı dilimleyip kaynatarak elde edeceğiniz kür ile grip ve soğuk algınlığından kısa süre içerisinde kurtulmanız mümkün.

Havaların aniden soğumasıyla birlikte soğuk hava dalgasına hazırlıksız yakalanan vatandaşlarda hastalıklar boy göstermeye başladı. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkları ilerlemeden durdurmak mümkün. Evde hazırlayabileceğiniz karışımlarla hastalığınızın önüne geçebilmeniz için konunun uzmanlarının paylaştığı bitkisel önerileri derledik. İşte soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarınızı iyileştirmek için evde uygulayabileceğiniz tedaviler:


Elma kabuğu ve tarçın  


- Bir tatlı kaşığı bal, 1 buçuk çay kaşığı toz zencefili ve 1 çay kaşığı toz zerdeçalı karıştırılarak, macun kıvımına getirip sabah akşam yemek faydalarıdır.  
- Bir bardak kaynar su içerisine 1 çay kaşığı tarçın konulup, 10 dakika bekletilip günde 2-3 bardak içilmelidir.  

- Tarçın kabuklarını çay gibi kaynatıp, günde 2-3 bardak oranında içiniz.  

- 2 bardak suyun içersine 1 elma kabuğu, 1 tutam ıhlamur ve bir miktar karanfil konulup 5 dakika kaynatıılıp balla tatlandırılıp sıcak olarak içilmelidir. 

- 1 bardak kaynar sütün içerisine 5-10 gram adaçayı konulup 10 dakika boyunca bekletilip günde 2-3 bardak içilir.  

HAZIRLANIŞI 

- Gribi kısa süre içerisinde geçiren soğan kürü için, normal açık kahverengi kabuklu soğan kullanılır. Beyaz ya da mor soğan uygun değildir. Soğanın ince kabuğunu soyun. 4, 6 ya da 8'e bölün. 2 bardak suyun içine atın. Ağzı kapalı olarak 5 dakika kaynatın. Süzün ve ılıyınca için.  hafta boyunca her gün içilmesi gerekir. Soğan kürü, hem önleyici, hem de hastalığa yakalananlar için yardımcı-destekleyici bir kürdür.