• Bist 100
  102.715
 • Dolar
  5,2800
 • Euro
  5,9675
 • Altın
  224,2585
İstanbul
6 / 13
0530 708 54 54
0530 708 54 54
28 Ağustos 2018 00:00 | Salı

Panik atağa bitkisel çözüm 

Ispanak, maydanoz ve tereyle hazırlanan kürü düzenli tüketerek ve bitkisel çaylar içerek 'panik atak' gibi psikolojik sorunlardan kurtulmak mümkün. 

Panik atak ya da anksiyete saldırılarının genel nedeni kaygı ve korkulardır. Panik atak genellikle göğüs ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, korku, boğulma hissi, uyuşma, terleme ve kalp çarpıntısı gibi belirtiler gösterebilir. Panik atağın kesin nedeni bilinmemektedir, ancak genetik çok önemli bir faktördür. 

Çarpıntı ve terleme olur

Tedavi psikotik ilaçlar ve bilişsel davranış terapisi ile yapılır. Tıbbi tedavi seçeneklerinin yanı sıra bitkisel çözüm yolları ve doğal tedaviler de denenebilir. Yeme-içme davranışları, panik ataklarla yakından ilgili. Örneğin uzun süre aç kalmak, kan şekerini düşürüyor. Düşen şekeri normal seviyeye çıkarmak için böbreküstü bezlerinden adrenalin, kortizol ve büyüme hormonları salgılanıyor. Bu hormonlar depolarımızdaki yağlardan, proteinlerden şeker üretmeye çalışıyor. Bu arada çarpıntı, ağız kuruluğu, terleme, sinirlilik ortaya çıkıyor. Kişi bu durumu, panik atak zannediyor. Korkuyla beraber adrenalin daha da yükseliyor ve gerçek panik başlıyor. 

Kan şekerini düşürür

Öte yandan, yemek sonrası alınan gıdaların hazmı için  midenin daha çok enerjiye gereksinimi oluyor. Bu enerji, kanla sağlanıyor. İstirahat durumundaki çalışmasını terk eden kalp, hızlanmaya ve daha çok kan pompalamaya başlıyor. Kalpteki çarpıntı, ‘atak başladı’  olarak algılanıyor. Ayrıca doğrudan glikoz içeren yiyecekler kan şekerini aniden yükselttiğinden şekeri düşüren insülin hormonu, aşırı salgılanıyor ve kan şekerini aniden düşürüp paniğe sebep olabiliyor. 

Nasıl beslenmeli? 

Günde 3 öğün yerine 5 öğün ama az az yemek tercih edilmeli. Mevsime uygun beslenilmeli. Mevsiminde ıspanak, pırasa, muz, brokoli, kereviz, enginar yenmeli. Özellikle sebze yemeklerini az pişirip vitaminlerinin azalmasına engel olunmalı. Günde toplam 8-10 bardak arası su, soda, taze sıkılmış meyve suyu içilmeli. Bitkisel çaylar ihmal edilmemeli. Panik atak ve kaygı giderici özelliği olan melisa, papatya çaylarından günde üç fincan içilmeli. Çay tiryakileri günde 5-6 bardağı geçmemeli ve açık çay içmeli. Panik ataklar kontrol altına alındıktan sonra günde bir tane kahve içilebilir. Günde 5 adet değişik ve özellikle mevsimindeki meyvelerden yenmeli. Meyve ve tatlılar, yemekten iki saat önce ya da sonra tüketilmeli. Sütlü veya meyveli tatlıları tercih etmek daha doğru. Omega-3 ve Omega-6 bakımından zengin olan orkinos, somon balıklarından yenmeli. Bunlar, sinir sistemi hücrelerinin zar yapısını güçlendirerek iletinin sağlıklı olmasını sağlar ve vücut direncini artırır. Balık sevmeyen veya bulamayanlar her gün bir yemek kaşığı keten tohumu yiyebilir. B vitaminlerinin sinir sistemini güçlendirdiği ve beyindeki serotonini artırdığı, adet öncesi gerilimi azalttığı biliniyor. Bu nedenle kepekli buğday ekmeği, mercimek, nohut, fasulye, bezelye yemekte fayda var.  

Sabah uygulanacak ıspanak kürü

Malzemeler: 5-6 yaprak taze ıspanak, 10-12 maydanoz saplarıyla birlikte, 3 bardak kaynamış su 

Hazırlanışı: Ispanakları ve maydanozları suyun için atın. 3 dakika kaynatın. Suyunu için.