Mide ağrısının ilacı bitkilerde

Sonbaharda nem oranında yaşanan değişimler ve güneş ışınlarındaki farklılıklar mide ağrısına sebep olabilir. Hazırlayacağınız bitkisel karışımlarla bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Mide hastalıkları ülkemizde ciddi bir sağlık problemi olarak birçok kişiyi etkiliyor. Özellikle mevsim geçişleri, mide rahatsızlıklarının artmasında önemli bir etken. Sonbahar aylarında nem oranında yaşanan değişimler ve güneş ışınlarındaki farklılıklar bu duruma zemin hazırlayabiliyor. Mide ağrısı bağırsak ve mide sorunları nedeniyle oluşabilir. Mideden kaynaklanan ağrılar ise reflü ve gastrit gibi mide hastalıkları ile ilgilidir. Mide ağrısı genellikle tehlikeli değildir. Ancak şiddetli ve giderek artan ya da uzun süre mide ağrılarında mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Belirli nedenlerle ortaya çıkan geçici mide ağrıları için doğal çözümler kullanılabilir.

NANE

- İçerdiği mentol ve diğer enzimler ile mide sağlığı için son derece etkilidir. Sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasını sağlar. Aynı zamanda ağrıları azaltır ve yatıştırıcı etkilere sahiptir.

- Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz nane eklenir. Demlenmesi için 10 ya da 15 dakika beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. Günde birkaç kez içilmesi  mide ağrılarının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

ELMA SİRKESİ

- Asidik yapısıyla mide asidini dengelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda bağırsakları da yatıştırır. Sindirim sistemindeki toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. 
- Bir bardak ılık suyun içerisine 2 ya da 3 çay kaşığı elma sirkesi eklenir. Karıştırılır ve tüketilir. Her gün düzenli olarak içilebilir.

Zencefil

- Birçok sağlık sorununda kullanılan malzemelerden biridir. Sindirim sistemini düzenlediği için mide ve bağırsak sorunları için de önerilir. Mideyi yumuşatır ve ağrıların azaltılmasını sağlar. Etkili ve doğal anti enflamatuar özellikleri vardır.

- Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz rendelemiş zencefil eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. 10 dakika kadar bekletilmesi yeterli olacaktır. Ardından süzülür ve çay şeklinde tüketilir. 
İçerisine biraz limon suyu ile bal da eklenebilir. Günde 3 bardak kadar tüketilebilir. 

- Zencefil yemek ve salatalara da eklenebilir.

ALOE VERA

- Aloe vera bitkisi de mide ağrısı için önerilen etkili çözümler arasındadır. Yumuşatıcı etkileriyle mide mukozasını kısa bir süre içerisinde rahatlatır.

- Her gün düzenli olarak bir bardak aloe vera suyu tüketilmesi; hazımsızlık, inflamasyon ya da kabızlık için son derece etkilidir.

PAPATYA ÇAYI

- Mide asidinin dengelenmesi için oldukça etkilidir. Sindirim sistemini düzenlerken aynı zamanda mide kaslarını rahatlatır.  l Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz papatya eklenir. Demlenmesi için 15 dakika beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. Günde birkaç bardak tüketilebilir.  l Papatya doğal anti inflamatuar özellikleri ile sindirim sistemi için son derece faydalı bir bitkidir.

Limon

- Hazımsızlık nedeni ile oluşan mide ağrıları için en etkili çözümdür. Mide asidini dengelerve besinlerin emilimini düzenler. 

- Bir bardak ılık suyun içerisine biraz limon suyu eklenerek gün içerisinde birkaç kez tüketilebilir.

- Bitkisel çayların içerisine de limon suyu eklenmesi önerilir. 

KARBONAT

- mide ağrısı için önerilen çözümlerden biridir. Midedeki acıma ve yanma hissini azaltır. Aynı zamanda mide asidini nötralize eder.
- Bir bardak kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı karbonat eklenir. Karıştırılır ve ılındıktan sonra tüketilir.
- Bu karışım gaz oluşumunu engeller ve var olan gazın giderilmesinde yardımcı olur.