Limonun kabuğu da faydalı

Sofralardan eksik etmediğimiz limonun faydası saymakla bitmez fakat kabuğu çok daha şifalı. Limon kabuğu sindirimden kanseri önlemeye kadar pek çok hastalığa derman oluyor. 

Limonun sağlığımız için faydalı olduğunu birçok kez duymuşsunuzdur, ancak limonun faydaları denildiğinde aklımıza gelen limon suyu ya da limonata olur. Peki, genelde kullanmadan attığımız limon kabuğunun sağlığımız açısından ne denli faydalı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Kurutulmuş ya da taze limon kabuğu bazı yemeklerde kullanıldığı gibi tıbbi amaçla da kullanılır. Limon kabuğunu yemek ya da cilde haricen uygulamak C vitamini eksikliğinden kaynaklanan iskorbüt hastalığına, kolesterol yüksekliğine, aknelere ve bazı kalp hastalıklarına karşı iyileştirici etkiye sahiptir. Limon kabuğunun faydaları şunlar:

Kolesterolü düşürür 

Limon kabuğu vücudumuzda kolesterolü düşürdüğü için kalp sağlığımız içinde faydalıdır. Önemli miktarda potasyum içermesinden dolayı kan basıncını düzenleyicidir. İçeriğinde bulunan doğal bir kimyasal olan polifenol bileşeni sayesinde limon kabuğu kötü kolesterol olarak da bilinen LDL kolesterolünü düşürmeye yardımcı olur. İçeriğindeki C ve P vitaminleri kan damarlarını temizler, şeker hastalığından kaynaklanan kalp hastalıklarına ve diğer kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

Kanserle savaşır 

Flavonoidler, vücudumuzda üretilen aynı zamanda bazı meyve sebzelerde bulunan antioksidanlardır. Flavonoidler yaşlanmaya karşı en etkin savaşçı olarak da bilinirler. Limon kabuğu içeriğinde bol miktarda flavonoid barındırdığı için kanserli hücrelerin çoğalmasını önler. İşte bu yüzden limon kabuğu yemek özellikle cilt, meme ve kolon kanserini önleyici etkiye sahiptir.

Kemikleri güçlendirir 

Sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olmanın yolu yeterli miktarda kalsiyum almaktan geçer. Limon kabuğu ise kemik sağlığımızda önemli rol oynayan C vitaminin yanı sıra kalsiyum da içermektedir. Böylece limon kabuğunun kireçlenme olarak bilinen ostreoartrit hastalığına, eklemlerde iltihaplanma olarak bilinen kronik poliartrit hastalığına, romatizmaya bağlı eklem ağrılarına, kemik zayıflığına ve kemik erimesine karşı belirgin şekilde iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Ağız sağlığı 

C Vitamini eksikliği diş eti iltihabı, diş etlerinde kanama ve iskorbüt gibi ağız problemlerine yol açar. Limon kabuğu ise C vitaminin yanı sıra ağız sağlığımızda önemli etken olan sitrik asit içerir. Dolayısıyla ağız sağlığımıza bağlı olarak dişetleri ve dişlerimizde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı limon kabuğu doğal bir önleyici gıdadır.

CİLDİ KORUR 

Serbest radikaller ciltte leke ve akne oluşumunu ve cilt kırışıklıklarını tetiklediği için yaşlanmayla birlikte önemli cilt hastalıklarına yol açar. Limon kabuğu içeriğinde bulunan sitrik asit ve C vitamini ile kan damarlarının temizlenmesine yardımcı olur. Böylece siyah leke ve akneler azalır. Bunun yanında cilt hücrelerimizin temizlenmesine yardımcı olduğundan daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmamızı sağlar. Limon kabuğu yemek cilt hastalıklarının oluşmasını engeller.

KİLO VERMEYİ SAĞLIYOR 

Limon kabuğunda bulunan bileşenlerden birisi de kilo vermeye yardımcı olan “pektin” adlı bileşendir. Kilo almamıza sebep olan şeker emilimini azalttığından limon kabuğu yemek kilo vermemize de yardımcı olur. 

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirimi kolaylaştırır 

Limon kabuğu C vitaminiyle birlikte vücudumuzun hastalıklarla mücadelesinde gerekli olan diğer vitamin ve bileşenlerden bolca içerir. Yani bağışıklık sistemimizin mikroplarla savaşmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak farenjit, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına bağlı gribal enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur. Ayrıca limon kabuğu lifli posalı yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. 

Çay tarifi 

Kurutulmuş limon kabuklarını 10-15 dakika kaynar suda beklettikten sonra ateşten alın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Tatlandırmak için limon kullanabilirsiniz. Rendelenmiş taze limon kabuğunu ise evde hazırladığınız doğal bakım maskelerinde kullanabilirsiniz.