Gripten bitkilerle kurtulun

Tüm ülkeyi etkisi altına alan grip salgınından tarçın, karabiber ve karanfille hazırlayacağınız bitki çayları sayesinde kurtulmanız mümkün. 

Grip, virüs nedeniyle üst solunum yollarının iltihaplanmasıdır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, yüksek ateş ve vücudun geneline yayılan ağrılarla kendini gösteren bir hastalıktır.

ATEŞİN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN

Grip tedavisinde temel yaklaşım, ateşin düşürülmesi, bol sıvı alınması ve yatarak istirahatın sağlanmasıdır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların kullanılması, su, meyve suları, ıhlamur gibi bitkisel çaylar, çorba yoğurt, ayran gibi sulu gıdaların tüketilmesi izlenecek en iyi yoldur. Uzmanlar gribi iyileştiren bitki çayı tarifini şu şekilde veriyor: 4-5 bardak suya, birkaç kabuk tarçın, 2-3 top karabiber, birkaç diş karanfil, 1 çay kaşığı toz veya parça zencefil, kabuklu çekirdekli elma parçası, kabuklu çekirdekli limon parçası, varsa kuşburnu atılır ve kaynatılır. Sonra karışımın içine ıhlamur, nane eklenir. 

BALLA KARIŞTIRMAK ETKİLİ

Çayın rengi sarımtrak-turuncu bir hal alınca süzüp, bol balla karıştırılır. Bu bitki çayı, içinde zencefil ve karabiber olduğu için biraz acı olabilir. Karışıma istenirse zerdeçal da eklenebilir. Bu bitki çayı, içeriğindeki bitkiler sayesinde, gribin meydana getirdiği ağrıları, sızıları ve yorgunluğu azaltacak, öksürüğü ve boğazdaki tahrişleri önleyecek, mikropları öldürecektir. 

Kuşburnu

-Yüksek miktarda C vitamini içeren kuşburnu, vücudun direncini artırıyor. Hazırlanışı: Taze ya da kurutulmuş bir avuç kuşburnunu yıkayın. Daha sonra sıcak suda üstü kapalı olarak kaynatın. Üzerindeki köpüğü atın. Koyu portakal rengi olan kuşburnunu süzerek içebilirsiniz. 

Ebegümeci

Grip semptomlarının azaltılmasına yardımcı olan ebegümeci, aynı zamanda öksürük söktürücüdür. Hazırlanışı: Akşamdan bir bardak sıcak suya kurutulmuş ebegümeciyi atın. Sabah süzün ve için. Acil durumlarda sıcak suda 5 dakika bekletmeniz de yeterli olacaktır. 

Ihlamur

Balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılan ıhlamur çiçeği, terletici ve rahatlatıcı etkisiyle gripten koruyor. Hazırlanışı: Ihlamur çiçeğini 1 bardak suda kaynatın. 10 dakika bekletip için. 

Zencefil

Mikropları öldürücü özelliği olan zencefil, çabuk iyileşmeyi sağlıyor. Hazırlanışı: Kıyılmış zencefil kökünü iki dilim limonla beraber sıcak suyun içine atın. 5 dakika bekledikten sonra süzerek için. 

Papatya

Solunum yolu rahatsızlıklarında tahriş giderici olarak kullanılan papatya, aynı zamanda vücuttaki iltihabı da engelliyor. Hazırlanışı: 3 çorba kaşığı papatyayı kaynayan suya atın. İçine bir tatlı kaşığı nane katın. Dilerseniz bir fincan şeftali ve mandalina suyunu bu karışıma ilave edebilirsiniz. 

MeyanKökü

Balgam söktürücü etkisi olan meyankökü, solunum yollarındaki salgıyı seyrelterek boğazdaki tahriş olmasını engelliyor. Hazırlanışı: Kıyılmış meyan kökü üstüne sıcak su dökün ve 5 dakika demleyin. Daha sonra süzerek için.