Doğal ilaç kuşburnu

Enfeksiyon ve iltihapların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan kuşburnu aynı zamanda romatizma ağrılarını azaltıyor, yorgunluğu önlüyor. 

İçeriğinde bulunan zengin C vitamini sayesinde vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Enfeksiyon ve iltihapların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bedensel yorgunluğu giderir. İdrar söktürür, ishali keser. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı zararlı maddelerden arındırarak temizler. Kandaki şeker oranını dengeler. Bu nedenle şeker hastalarının düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir. Romatizmaya bağlı ağrı ve diğer şikâyetlerin hafifletilmesinde etkilidir. Cildin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayarak cilde canlılık ve parlaklık verir.

ÖDEM ATTIRIR

Kuşburnu vücutta biriken ödemin atılmasında ve iltihapların hızla iyileşmesinde kuvvetli bir yardımcıdır. İçerisindeki etken bileşenleri sayesinde enfeksiyonların iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

EKLEM AĞRILARINI GEÇiREN ÇAY

1.5 su bardağı temiz ve ılık suyun içine havanda kırdığınız bir miktar kuşburnunu atın ve 12 saat kadar bir kap içinde bekletin. (Kap alüminyum ya da bakır olmamalı) 12 saat sonunda iyice karıştırıp ezerek kuşburnu içeriğinin suya karışmasını sağlayın. Daha sonra süzüp, içerisine hiçbir şey katmadan -şeker dahil- her üç günde bir için. Eklem ve romatizma ağrılarında ve iltihaplarında kuşburnu içeriğindeki yoğun C vitamini ve diğer bileşenleriyle ağrıların azaltılmasında ve özellikle iltihaplara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. 100 gram kuşburnunda yaklaşık 150 mg kadar askorbik asit (C vitamini) bulunmaktadır. Bu ise yaklaşık olarak 3 adet (yaklaşık 1 kg) portakaldaki C vitaminine eşdeğerdir.

ROMATİZMAYA ÇÖZÜM

Düzenli tüketildiğinde yüzde 20 ile 25 hareketliliği artırmak için yardımcı olur. Bu durum ağrıyı azaltır ve hastaların genel ruh haline iyi gelir. Kuşburnu eklem iltihabı ve kalça ağrıları olan kişilerin sorunlarını azaltabilir.

SOLUNUM YOLUNU AÇAR

C vitaminin solunum yolu hastalıklarını azalttığı ve çok ağır olmayanları iyileştiridiği bilimel olarak ıspatlanmıştır. Kuşburnu özellikle çocuklarda kronik öksürük, astım, bronşit ve nefes darlığı sorunlarını giderebilir. 

KOLESTEROL DOSTU

Milyonlarca insanın sağlığını tehtid eden kolesterol sorunları için en iyi çözümlerden biri kuşburnu tüketimidir. Suda kaynatılarak içilebilir veya reçeli yapılarak tüketilebilir.

Kanserle savaşır

Kuşburnu etkili bir antioksidandır ve bütün antioksidan özelliği olan bitki ve meyvelerde olduğu gibi, kuşburnu da kansere neden olan serbest radikalallerin düşmanıdır. Düzenli kuşburnu tüketimi kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Diyabet riskini azaltır

Kandaki şeker seviyesini sağlıklı seviyede tutabilir. İleri derecede şeker hastalarına bile ciddi anlamda katkı da bulunabilir. Kuşburnu reçelinde şeker kullanılmadığı sürece şeker hastaları için güvenilir ve faydalı bir besin kaynağıdır.

Böbrek hastalıklarını önler

Böbrek sağlığını koruyan petkin ve çeşitli asitler içermektedir. Böbrek hastalıklarının semptomlarını iyileştirmek ve rahatlatmak için kullanılır ve kabızlık tedavisi için yardımcı olur.

Cilde iyi geliyor

Kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Yara izleri ve akneleri giderebilir. Cildi nemli tutar ve besler. Cildin elastik ve sağlıklı olmasını sağlar.

Mideyi korur

Mide spazmı, mide asit eksikliği, mide tahrişi ve ülsere engel olabilir.  Bağırsak hastalıkları için çok etikili bir şifa kaynağıdır. Kuşburnu ayrıca ishal, kabızlık, safra taşı, safra kesesi rahatsızlıkları, gut ve idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.