• Bist 100
  100.916
 • Dolar
  5,3214
 • Euro
  6,0137
 • Altın
  226,6927
İstanbul
1 / 4
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
08 Eylül 2018 00:00 | Cumartesi

Baş ağrısının ilacı mine çiçeği

Kurutulmuş mine çiçeği çayı sayesinde migren ağrısından kurtulabilir, depresyon, kaygı ve stres gibi psikolojik sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.  

Mine çiçeği, pek tanınmayan bitkisel çözümlerden bir tanesi ancak tıbbi olarak oldukça eski bir geçmişi var ve vücuttaki pek çok mekanizmanın çalışmasını etkileyebiliyor. Geleneksel bitkisel tıpta, baş ağrılarını, uykusuzluğu, depresyonu, anksiyeteyi, böbrek taşlarını, gut hastalığını, sarılığı ve diğer rahatsızlıkları tedavi için kullanılmış olan bitki, annelerin sütünü de artırabiliyor ve ayrıca adet dönemindeki ağrılara da iyi geliyor.  

UYKUYA DALMAYI KOLAYLAŞTIRIR 

2016 yılındaki bir çalışma, mine çiçeğinin sinir sistemi üzerinde pozitif etkilerinin bulunduğunu gösteriyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, ham mine çiçeği özütünün inmelere karşı etkili olduğu görülmüştür. Bunun yanında hayvanlarda uykuya dalma sürecini kolaylaştırırken, uyku süresinin de uzamasını sağlamıştır. Bu yönleriyle bir sakinleştirici olarak kullanılmakta ve epilepsi, anksiyete, uykusuzluk gibi rahatsızlıklara karşı da etkili olmaktadır. 

GARGARA YAPABİLİRSİNİZ 

Yüzyıllar boyunca mine çiçeği, dişeti sağlığını iyileştirmek için kullanılmıştır. Örneğin Keltler, onu ağızlarını yıkamak için kullanmış ve dişeti problemlerinden kurtulmuşlardır. 2 çay kaşığı mine çiçeğini bir bardak kaynar suya atabilir ve demleyerek ağzınızda gargara gibi kullanabilirsiniz. 2016 yılında yapılan klinik deneylerde, gingivitis adlı dişeti rahatsızlığına sahip olan hastalar, iki gruba ayrılmış, iki grup da dişlerini fırçalamış ancak bir grup fazladan mine çiçeğiyle ağız gargarası yapmıştır. Sonuçlara göre herhangi bir yan etki görülmemiştir ancak mine çiçeğiyle gargara yapanların dişetlerinin daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir. 

ANTİBAKTERİYEL ÖZELLİĞİ VAR 

Hem bakteri hem de mikroplara karşı etkili olduğu bilinmektedir çünkü bakteriler, mantar ve diğer mikroplar üzerinde öldürücü etkiye sahiptir. 2016 yılındaki bir çalışmada, mine çiçeği öz yağının geleneksel ilaçlara alternatif olabileceği belirtilmiştir. Zira insan ve bitkilerde etkili olan bazı patojenlerin gelişimini durdurabilmiştir. Günümüzde antibiyotik direnci giderek daha yaygın bir problem haline geldiği için uzmanlar bu konuda doğal çözümlere başvurmak istiyor. Mine çiçeğinin içerisindeki doğal biyoaktif bileşenler bu dirence sahip olan bakterilere karşı etkili olabilmesini sağlar. Mine çiçeğinin içerisinde verbenalin adı verilen bitkisel bir glikosit bulunmuştur ve bu bileşenin miyokardiyal iskemiye karşı etkili olabildiği görülmüştür. 

DİĞER FAYDALARI 

- Öksürüğe iyi gelir 

- Sindirim sistemini düzenler 

- Gut ve romatizma hastalığına iyi gelir 

- Sarılık, karaciğer hastalıkları ve ülser tedavisinde kullanılır

- Safra kesesi hastalıklarına faydalıdır 

- Kalp hastalıklarında ve tedavisinde faydalıdır 

- Mine çiçeğinin suyu, yüzdeki çillerin azaltılmasında ve giderilmesinde faydalıdır 

- Anne sütünü artırır 

- Diş çürümelerini önler 

- İltihap giderici özelliği vardır 

- Sinirleri düzenler, uykusuzluğu giderir 

- Sakinleştirici özelliği vardır, ruhsal sıkıntıları hafifletir

- Kulak ağrılarına faydalıdır 

- Spazmlara karşı etkilidir 

- Ateş düşürücüdür 

- Terletici özelliği vardır

- Bademcik iltihabı ve boğaz hastalıklarında gargarası çok faydalıdır 

- Yorgunluk giderici özelliği vardır.

Migren çayı

Depresyon ve migren ağrılarına iyi gelen mine çiçeği çayı stres ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklarda sizi rahatlatır. bir çay kaşığı kurutulmuş mine çiçeğini bir su bardağı kaynamış suda kaynatıp içtiğinizde depresyonu azaltır, migren ağrılarınızı iyileştirir.