• Bist 100
  101.323
 • Dolar
  5,3139
 • Euro
  6,0073
 • Altın
  226,4117
İstanbul
1 / 4
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
04 Eylül 2018 00:00 | Salı

Astım ve bronşite muşmula çayı 

'Muşmula' meyvesiyle hazırlanan çay öksürüğü kesiyor, astım ve bronşite iyi geliyor. Yağların yakılmasını hızlandırarak kilo verilmesine yardımcı oluyor.  

Halk arasında töngel, döngel, beşbıyık, ezgil gibi isimlerle de anılan muşmula, içindeki bolca çekirdeği, olgunlaştıktan sonra aldığı kahve tonlarındaki rengi ve yumuşacık iç kısmı sayesinde kolayca ayırt edilebilen bir meyvedir. Ülkemizde özellikle Marmara ve Karadeniz bölgelerinde bolca yetişen muşmula ağacı da yine genelde eğrilen çoklu dalları sayesinde hemen tanınabiliyor. Muşmula, besin lifi, potasyum, demir,kalsiyum, folik asit ve magnezyum gibi yararlı mineral ve maddeler bakımından oldukça zengin bir meyve olduğu gibi, aynı zamanda içinde A ve C vitamini barındırır. 

BAĞIRSAKLARI ÇALIŞTIRIR 

Bağırsak hareketlerini artırıyor, bu sayede kabızlık sorunu olanlara çare oluyor. Zayıflamaya yardımcı olduğu bilindiğinden, kilo vermek isteyenlerin sonbahar boyunca evlerinden eksik etmediği meyvelerden biridir. Bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasına destek oluyor. Bu özelliği sayesinde vücutta oluşan iltihaplanmaların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olduğu söyleniyor. Özellikle çay olarak tüketildiğinde bir türlü bitmek bilmeyen öksürüğe çare oluyor. 

SOLUNUM YOLLARI DOSTU 

Astım ve bronşit gibi solunum yollarını etkileyen hastalıklar karşısında da olumlu etkiler gösterebiliyor. Antioksidan özellikler bulundurduğundan özellikle ağız içinde oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesine önayak oluyor. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek veriyor. Böbrek ve karaciğer sağlığını koruyor. 

YÜKSEK TANSİYONU OLANLAR TÜKETMEMELİ

Muşmula, her ne kadar faydalı bir besin olsa da yüksek tansiyon hastalarının çok fazla tüketmemesi tavsiye ediliyor. Bu nedenle eğer yüksek tansiyon sorunu yaşıyorsanız muşmula yemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz gerekiyor. Aynı şekilde diğer her şeyi tüketirken yapmanız gerektiği gibi muşmula yerken de asla aşırıya kaçmamaya, çekirdeklerini yutmamaya özen göstermeniz gerekiyor. 

ÇAYINA BAL KATIN 

Bir litre suyun içine yaklaşık bir avuç kadar dilimlediğiniz muşmulalardan koyun ve kaynatın. Kaynayan çayı süzgeçle süzüp ılımasını bekleyin ve içine damak tadınıza uygun miktarda bal koyarak tüketin.

REÇELİ DE YAPILIR 

Yumuşayıp olgunlaşmış muşmulaları yıkayıp temizledikten sonra kabuklarına ve çekirdeklerine dikkat ederek taze taze tüketebilirsiniz. Her meyve gibi muşmula da en fazla faydayı taze taze yendiğinde sağlar. Eğer tadından hoşlanmıyor ya da bir nedenle taze halini yiyemiyorsanız yine olgunlaşmış muşmulaların kabuklarını ve çekirdeklerini güzelce ayıklayıp püre haline getirerek marmelat ve reçel kullanılan tüm hamur işlerinde değerlendirebilir, dilerseniz çikolata kremasıyla karıştırarak afiyetle tüketebilirsiniz. Bunun dışında çok yumuşamamış olan muşmulaları dilim dilim doğrayıp çekirdeklerini çıkararak çayını demleyebilirsiniz. 

DÜŞÜK YAPMA RİSKİNİ AZALTIR

Hamile kadınların da bu şifalı meyveyi bol bol tüketmesi öneriliyor. Bu meyve düşük yapma riskini azaltır. Düşük yapma riski olan gebe kadınlar bu meyveyi tüketmelidir. Ayrıca bel ağrılarına çok iyi gelir. Ağrıları hafifletici özelliği de vardır. 

GUTA ÇAREDİR

Gut hastaları da bu faydalı meyveyi bolca tüketebilirler. Zayıflamayı sağlar, bağırsak hareketlerini arttırarak zayıflamaya engel olan unsurları ortadan kaldırdığını ve bu özelliğinden dolayı muşmula çayının kilo vermek isteyenler tarafından da yaygın olarak tüketilmesi gerekir. 

DEPRESYONU ÖNLER

Muşmula, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum içermesinin yanı sıra askorbik asitte içermesi sebebiyle vücuda çok faydalıdır. Serinletici olması sayesinde vücuda ferahlık verir. Antioksidan özelliği sayesinde zararlı toksinleri yok eder. Yaprakları karaciğere de fayda sağlar. Karaciğeri zehirli maddelerden korur. Sakinleştirici etki sağlar, cilt kanserini önler. Depresyona iyi gelmesi de muşmula faydaları arasındadır. Kusma, mide bulantısını önlemede de yardımcı olur.