Ağız kokusunu bitkilerle önleyin

Çemenotu, rezene, karanfil ve ısırgan otuyla demlenen çayları tüketerek ağız kokusundan kurtulmanız mümkün.

Çoğumuz gün içerisinde pek çok insanla iletişim içinde oluyoruz. Her konuştuğumuzda veya yaklaştığımızda, kötü kokan bir nefesimizin olduğu düşüncesi ilişkilerimizi etkileyip sosyal bir sorun haline gelebiliyor. Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cansu Büyük şunları dile getirdi;

DİLİ DE FIRÇALAYIN
Dünyada 4 kişiden üçü ağız kokusundan şikayet etmektedir. Ağız kokusu bir hastalık değildir. Tüketilen sarımsak, soğan gibi yiyeceklere bağlı olarak ortaya çıkan ya da sabah uyanıldığında sindirim sisteminde biriken gazlar ve dil sırtında çoğalan bakterilerin oluşturduğu sülfürlü bileşenler nedeniyle görülebilen ağız kokusu; fizyolojiktir ve tedavi gerektirmez. Dişler ve dil sırtının fırçalanması sonrasında ortadan kalkar. 

GARGARA YAPIN
Yiyeceklerden ve zamandan bağımsız olarak uzun süredir devam eden, kişinin kendisi veya yakını tarafından fark edilen kötü ağız kokusuysa, bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu tip bir ağız kokusu ihmal edilmemeli, ağız gargaraları, spreyler ve sakızlarla maskelenmemelidir. Altta yatan etken tespit edilmediğinde daha büyük sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

Çemenotu tohumu

Çemenotu tohumu: Solunum yoluyla alakalı gelişen hastalıklarda tedavi edici özelliği olan çemenotu tohumu ağız kokusuna karşı da kullanılabilir. 500 ml suyun içine 1 çay kaşığı çemenotu tohumu ilave edilerek, yaklaşık 20 dakika kaynatılır. Daha sonra bal eklenerek içilebilir. 

Elma sirkesi 

Dişlerde oluşan plak tabakası üzerinde olumlu etki sağlayan elma sirkesi suyla karıştırılarak gargara suyu olarak kullanıldığında ağız kokusuna karşı iyi gelir. Ayrıca suyla karıştırılan elma sirkesi günde iki defa içildiğinde de faydalı olur. 

Rezene

Ağız kokusuna karşı kullanılabilen rezene, sindirim sistemine ait problemlerin giderilmesi için de faydalıdır. Rezene tohumu ağız kokusuna karşı günde birkaç defa çiğnenebilir. Ayrıca rezene tohumu çay şeklinde demlenerek süzülür ve içine bal eklenerek içilebilir. 

YEŞİL ÇAY

Yeşil ve siyah çay ağız kokusuna karşı etkilidir. Ağı içinde oluşan bakterilerin ölmesini sağlar. Her iki çay da demlenerek içilebilir. Gün içinde birkaç defa içildiğinde kötü kokunun giderilmesini sağlar. 

Maydanoz

Ağızda biriken bakteri ve ağız kokusuna karşı kullanılabilecek etkili bir bitkidir. Tükürük üretimini artırır, ağız kokusuna karşı çiğnenerek tüketilebilir. Bunun yanı sıra maydanoz yaprakları bir miktar elma sirkesiyle karıştırılarak içildiğinde de faydalı olur. Maydanoz suyu kokuya karşı gargara suyu olarak kullanılabilir. 

TARÇIN

Ağız kokusu için uzmanlar tarafından önerilen ve yaygın şekilde kullanılan bir diğer bitki tarçındır. Ağız içinde kokuya yol açan bakterilerin ölmesini sağlar. Toz tarçın bir su bardağı suyun içine ilave edilip, 10 dakika kaynatılır. Elde edilen karışım süzülerek gargara suyu olarak kullanılır. Bunun haricinde yarım çay kaşığı tarçın, limon suyu ve bal karıştırılarak yine gargara yapmak amacıyla kullanılabilir. 

Nane

Ağız kokusu için bir diğer etkili bitki nanedir. Nane yaprakları çiğnendiğinde ağız içinde ferahlama ve hoş bir koku bırakır. Ağız kokusu için nane çay şeklinde hazırlanarak da tüketilebilir. Bunun yanı sıra naneli sakız, şeker, naneli ağız spreyleri ya da naneli diş macunu da ağız kokusu için kullanılabilir. 

Karbonat

Ağız kokusuna karşı kullanılabilecek etkili bir yöntemdir. Ağız içinde oluşan bakterilerin ölmesi ve diş sağlığının korunması için de faydalıdır. Karbonat diş fırçası yardımıyla dişlere sürülebilir. Ayrıca dişler normal şekilde fırçalandıktan sonra karbonatlı suyla gargara yapılabilir. 

Çayağacı yağı

Ağız kokusunu gidermek için kullanılabilecek çayağacı yağının antiseptik özelliği bulunmaktadır. Limon yağı, nane yağı ve eşit ölçülerde çay ağacı yağı karıştırılarak bir su bardağı suya ilave edilir. Elde edilen sıvı gargara suyu olarak kullanılır. Çayağacı yağıyla dişler fırçalandığında yine ağız kokusuna karşı faydalı olur. 

Karanfil

Ağız kokusu için bitkisel çözüm yöntemi arayanlar karanfil kullanılabilir. Karanfil tane olarak çiğnenebilir. Bunun yanı sıra 4 adet karanfil 2 bardak kaynar suyun içine ilave edilir. 20 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek içilebilir. 

Isırgan otu

Vücuttaki toksinler ağız kokusuna yol açıyorsa bu toksinler ve dolayısıyla ağız kokusundan kurtulmak için ısırgan otu kullanılabilir. Isırgan otu çay şeklinde hazırlanarak günde bir iki defa içilebilir.

Limon

Limon suyu normal suyla karıştırılarak içine normal sofra tuzu eklenir. Elde edilen su gargara suyu olarak kullanıldığında ağız kokusuna karşı faydalı olur.