• Bist 100
  119196
 • Dolar
  6,0857
 • Euro
  6,5782
 • Altın
  313,5420
İstanbul
6 / 10
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
20 Kasım 2017 Pazartesi 00:00:00 | Son Güncelleme: 19 Kasım 2017 Pazar 21:22:39

Proje getiren KOBİ'ye 5 milyon TL

KOSGEB, orta ve yüksek teknoloji alanlarındaki Ar-Ge yatırımlarının desteklenmesi amacıyla 4 ayrı kuruluşla özel protokol imzaladı. Projesi olan şirketlere 5 milyon lira kredi verilecek. 

KOSGEB, teknolojik ürünlerin Türkiye'de imalatı için 4 ayrı kuruluşla protokol imzaladı. Bu alanda projesi olan işletmelere 5 milyon TL destek verilecek. KOBİ'lerin, orta ve yüksek teknoloji alanlarındaki Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünlerine yönelik üretim yatırımlarının desteklenmesi amacıyla kurgulanan, KOBİ TEKNOYATIRIM-Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı'nın imza töreni yapıldı.

SEKTÖR BAZLI DESTEK 

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, KOBİ'lerin teknolojik yeteneklerini geliştirmeye, ülkemizin yüksek ve orta yüksek alanlardaki gücünü artırmaya yönelik olarak KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programını geliştirdiklerini ifade ederek, “KOSGEB olarak bu tür destek programlarını icra ederken özellikle KOBİ'lerimizi büyük firmalarla entegre ederek bu programları yürüteceğiz. KOBİ'lere öncelikle firma, proje ve sektör bazlı destekler vermeye çalışacağız” diye konuştu.

“KOBİ'LERLE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ” 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/ TAI) Genel Müdürü Temel Kotil ise 5'inci nesil uçaklara ilişkin çalışmaları başlattıklarını söyleyerek, “Bu uçaklar 2023'te ilk uçuşunu yapacak, 2029'da teslimine başlayacağız. 2031 itibarıyla da dünyadaki 5'inci nesil en iyi uçaklardan birini bitirmiş olacağız. Bunun alt sistemleri, teknolojileri var. Bu tip teknolojileri artık yurtdışından alma şansımız kalmıyor. Bu sistemlerle ilgili KOBİ'lerle çalışmak istiyoruz” diye konuştu. 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı devrede 

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tufekçi de imza töreninde yaptığı konuşmada, müsteşarlığın temel misyonlarından birinin KOBİ'leri desteklemek olduğuna işaret etti. Tüfekçi, “Yakın zamanda başlattığımız Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı esasında tam da bu teknoloji girişimlerinin ve yatırımlarının merkezine oturuyor” ifadesini kullandı.

ÖZEL KAYNAK AYRILDI 

Tüfekçi, “Savunma Sanayii İcra Komitemizden kaynağı da ayırdık. KOSGEB ile de yakın çalışarak KOBİ'lerimizi güçlendirmek adına teknoloji yatırımlarında ne gerekiyorsa yapacağız” dedi. 

Protokole kimler imza attı? 

KOBİ'LERE 5 milyon liralık desteğin önünü açacak protokolün imza törenine, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik; SSM Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, TAİ Genel Müdürü Temel Kotil, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Hezarfen Oruç'la SASAD Başkanı Hüseyin Baysak katıldı.