• Bist 100
  107922
 • Dolar
  5,8067
 • Euro
  6,4729
 • Altın
  274,2560
İstanbul
7 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54
22 Kasım 2017 Çarşamba 21:28:00 | Son Güncelleme: 22 Kasım 2017 Çarşamba 01:23:06

Küçük işletme nasıl büyür?

KOBİ’ler için rakiplerle mücadelede bazı taktikler başarı kapısını aralıyor. Planlı atılan her adım, işletmeyi zirveye taşıyor. 

Küçük bir işletme olarak iş hayatına adım atmak beraberinde bazı riskleri de getiriyor. Büyük şirketlerin lokasyon, daha cazip ürün seçenekleri ve geniş bütçeli pazarlama kampanyaları düşünüldüğünde piyasaya yeni giren şirketlerin ve markaların bilinçli hareket etmesi kendilerini kanıtlamaları açısından daha önemli hale geliyor. Detaylarda fark yaratabilen yeni girişimler başarılı olma yolunda ilerliyor. İşte küçük işletmelerin başarılı olmasını sağlayacak öneriler:

TEKNOLOJİYLE YAŞAYIN 

Teknolojiye yatırım yapın. İnovasyon ve teknolojiyi işletmenizde doğru bir şekilde kullandığınızda getirilerini de yakından görebilirsiniz. POS cihazları kullanmak veya yeni bir raporlama sistemine geçmek işletmenizi kara geçirebilir. 

BİREBİR İLETİŞİM KURUN 

Yeni bir işletme olarak müşterilerinizle birebir iletişim kurmanız çok önemli. Yeni müşteriler edinmek ve onların istek ve beklentilerini karşılamak işinizde fark yaratmanın altın anahtarı. Sıcak müşteri ilişkileri sizden daha fazla sermayesi olan pek çok işletmenin önüne geçmenizi sağlar. 

ÇÖZÜME ODAKLANIN

Güvenilir bir işletme yaratmak için ortaya çıkan sorunlara çözüm odaklı yaklaşmak ve hataları telafi etmek gerekiyor. Markanızın ve ürününüzün arkasında olduğunu göstermek ve işinizi ciddiye aldığınızı kanıtlamak sizi başarıya götürecek olan yaklaşımlardır. 

İŞİNİZİN BAŞINDA OLUN 

Sektöre yeni giren bir oyuncu olarak işinizi ciddiye almanız ve işinizin başında olmanız hem iş kalitesi hem de müşterileriniz için önemli. Günlük operasyonel süreçlerle bizzat ilgilenmeniz çalışanların olduğu kadar yeni müşterilerinizin de hoşuna gider. 

DOĞRU İNSANLARLA ÇALIŞIN 

Çekirdek ekibinizi oluştururken sizinle aynı heyecanı ve tutkuyu paylaşabilecek insanlarla çalışmaya gayret edin. İşinde iyi olmak isteyen ve sorumluluk sahibi çalışanlar marka değerinizi artırmanın yanında iş verimliliğinin de artmasına katkı sağlar. 

DENEMEKTEN KORKMAYIN 

Şirketinizi geliştirmenin bir yolu da yeni şeyler denemek ve bunun sonucuna göre hareket etmektir. Farklı satış yöntemleri veya ürünler deneyerek işletmeniz için hangisinin daha iyi olup olmadığına karar verebilirsiniz.

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT