• Bist 100
  86.771
 • Dolar
  6,0297
 • Euro
  6,7402
 • Altın
  247,7017
İstanbul
16 / 23
0530 708 54 54
0530 708 54 54
16 Nisan 2018 00:00 | Pazartesi

KOBİ'lerin kredi faizi KOSGEB'den

Belirlenen ölçüde banka kredisi kullanan Küçük ve Orta Boy İşletmelerin ödeyeceği faizi KOSGEB üstlenecek. Her KOBİ'nin 100 bin liradan 500 bin liraya kadar kredi limiti olacak. 

LİMİT 500 BİN LİRA

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, “Yeni dönemde her bir KOBİ'nin, çerçevesini KOSGEB'in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde, bu kredinin faizini biz KOSGEB olarak belli bir puan üzerinden karşılayacağız. Her bir KOBİ'mizin 100 bin liradan 500 bin liraya kadar bir kredi limiti olacak. Önümüzdeki birkaç ay içinde bunu yürürlülüğe koymayı düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

YeRLi VE MİLLİ ÜRETİME TEŞVİK 

Öncelikle yerli ve milli üretime daha ciddi, daha yüksek miktarlarda destek vererek KOBİ'lerin ithal ettiği ürünleri yerli ve milli olarak üretmesini teşvik edeceklerini belirten Uzkurt, şunları kaydetti: “Teknolojinin KOBİ'ler vasıtasıyla tabana yayılmasına dönük birtakım destekler vermeyi planlıyoruz. KOBİ'lerin ölçeğini büyütme ve rekabetçi yapılarını artırmak adına da birtakım destek programları yürütmek istiyoruz. Bunların yanı sıra KOBİ'lerimizin yurtdışı pazarlara açılması için birtakım uluslararasılaşma destekleri ve daha katma değerli üretim yapmalarına dönük olarak teşvik programlarını yürürlüğe koyacağız. 

2 MİLYARLIK BÜTÇE HAZIR 

KOSGEB olarak bu anlamda 2018 yılı bütçemiz yaklaşık 2 milyar lira ancak geçmiş dönemlere bakıldığında hükümetimiz ihtiyaç dahilinde gerekli olan bütçe artışını yapmış. Bundan sonra da hükümetimizin politikaları doğrultusunda KOBİ'lerimizi güçlü şekilde desteklediğimiz takdirde, uygun görülmesi halinde bu bütçeyi hükümet artıracaktır.”

STRATEJİK ÜRÜN PROGRAMI 

Yerlilik ve millilik konusunda yakın dönemde “Stratejik Ürün Destek Programı” adı altında bir destek programının çağrısına çıktıklarını anımsatan Uzkurt, bu çalışma kapsamında özellikle ithalatı ihracatından yüksek olan orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerdeki firmaların projelerine destek verdiklerini bildirdi. Uzkurt, bu kapsamda alım sözleşmesini getiren KOBİ'lere öncelik verdiklerini ifade ederek, ithalatı yapılan ürünlerin Türkiye'de üretilmesi için girişimde bulunan KOBİ'lerin, destek almaları için ürünlerini satacakları firmaları kendilerine yazılı şekilde bildirmelerine önem verdiklerini kaydetti. 

KOBİ'ler için önümüzdeki süreçte yeni finansman modelleri hazırlanıyor. İşletme kredisi, yatırım kredisi, makine teçhizat kredisi gibi yeni destekler getirilecek. 

Destekler Sudan'a uzandı

Türkiye ile Sudan KOBİ'leri arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için KOSGEB devreye girdi. İki ülke arasında eylem planı hazırlandı. 

-KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, Sudan'daki KOBİ'lere destek veren kurumların kapasitelerinin artırılması ve iki ülke KOBİ'leri arasında ticari ilişkilerin desteklenmesi için eylem planı hazırladıklarını bildirdi.

MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI 

KOSGEB'in kuruluş misyonu ve 2018 vizyonu çerçevesinde, yurtiçinde ve dışında çeşitli etkinliklere katılım ve katkı sağladıklarını anlatan Uzkurt, kurumun uyguladığı destek modellerini ve Türkiye'nin bu konudaki başarılarını dünyaya tanıtmaya çalıştıklarını söyledi. Uzkurt, geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sudan ziyareti sırasında, KOSGEB ile Sudan Sanayi Bakanlığı arasında KOBİ'ler alanında işbirliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zaptı imzalandığını hatırlattı.

ÇALIŞTAY DÜZENLENECEK

Türkiye-Sudan Eylem Planı'nın detayları hakkında bilgi veren Uzkurt, “Eylem planı kapsamında Türkiye ve Sudan'daki potansiyel KOBİ sektörlerini belirleyerek yatırım ortamı, fırsatlar ve potansiyelleri hakkında bilgilendirme toplantılarının organize edilmesi planlanıyor. Bu kapsamda girişimcilik, finansman, KOBİ politikaları konusunda çalıştay düzenlenmesi de amaçlanıyor” diye konuştu.