• Bist 100
  106817
 • Dolar
  5,7351
 • Euro
  6,3471
 • Altın
  269,6780
İstanbul
13 / 18
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
05 Mart 2018 Pazartesi 00:00:00 | Son Güncelleme: 04 Mart 2018 Pazar 21:40:22

KOBİ'lere yüksek teknoloji desteği

Sanayi Bakanı Özlü, yüksek teknoloji ürünlerinin ihracattaki payını artırmak için 2 bin 49 şirkete 524 milyon lira tutarında destek verileceğini söyledi. Ar-Ge çalışmaları da teşvik kapsamına alındı. 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “KOBİ-Gel Destek Programı'yla, 2 bin 49 KOBİ’mize 524 milyon Lira tutarında destek vereceğiz. Tüm destek programlarımızla, Türkiye’nin yüksek teknoloji üretmesini, ürettiği teknolojiyi ihraç etmesini hedefliyoruz” dedi. KOSGEB’in, bir yandan KOBİ’lere cansuyu olduğunu, diğer yandan da yeni girişimcileri ekonomiye kazandırdığını belirten Bakan Özlü, en büyük ve en değerli sermayenin girişimci sermayesi olduğunu söyledi.

BÜYÜME VE İSTİHDAM HEDEFİ 

“Bir ülkenin, nitelikli girişimci sayısı ne kadar büyükse, o ülkenin ekonomisi o kadar büyük, geleceği o kadar parlak olacaktır” ifadelerini kullanan Özlü, “Ne kadar çok fikir ve ne kadar çok girişimci olursa, o kadar çok istihdam, o kadar çok büyüme, o kadar çok katma değer olur. O yüzden, KOBİ’lerimize verdiğimiz destekler kadar, onların girişim, Ar-Ge ve inovasyon becerilerini de teşvik ediyoruz” diye konuştu.

TEMEL ÖNCELİK İMALAT SANAYİİ 

Yeni yapılanma, yeni vizyon ve 2023 hedefleri doğrultusunda; temel önceliğin, imalat sanayii ve yüksek teknoloji olacağını kaydeden Özlü, “Bakanlık olarak, tüm bağlı kurumlarımızla birlikte, yüksek teknolojili ürünlere odaklanmış bulunuyoruz. KOSGEB’i öncelikli olarak, imalat sanayimize yönelik teşviklere yönlendiriyoruz. Bunun en somut örneği, KOBİ-Gel Destek Programıdır. KOBİ-Gel Destek Programı'yla, 2 bin 49 KOBİ’mize 524 milyon lira tutarında destek vereceğiz. Tüm destek programlarımızla, Türkiye’nin yüksek teknoloji üretmesini, ürettiği teknolojiyi ihraç etmesini hedefliyoruz” dedi.

YÜZDE 10 İHRACAT PAYI 

Sanayi Bakanı Özlü konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu çerçevede, KOSGEB’in sunduğu destek ve teşvik mekanizmalarını, teknoloji üreten KOBİ’lerimiz üzerinde yoğunlaştırıyoruz. Teknolojiye yatırım yaparak, Türk ekonomisinin bağışıklık sistemini güçlendiriyoruz. Verdiğimiz desteklerle, rekabet gücümüzü artırıyor, katma değer oluşturuyor, istihdamı büyütüyoruz. KOBİ’lerimizi yerli üretime teşvik ediyoruz. KOBİ’lerin ARGE ve yenilik faaliyetlerini destekliyoruz. İhracatımız içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payını, 2023 yılına kadar en az yüzde 10 seviyesine çıkarmak için bütün kaynaklarımızı seferber ediyoruz.” 

Sanayi Bakanı Faruk Özlü, “Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye hedefine, KOBİ’lerimiz ve girişimcilerimizle birlikte yürüyoruz” dedi.