• Bist 100
  107922
 • Dolar
  5,8067
 • Euro
  6,4729
 • Altın
  274,2560
İstanbul
7 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54
27 Kasım 2017 Pazartesi 00:00:00 | Son Güncelleme: 26 Kasım 2017 Pazar 21:14:13

KOBİ'ler rahat nefes alacak

Tedarik Zinciri Finansmanı Elektronik Sistemi'nin 2018'de hayata geçirilmesi planlanıyor. Yapılacak düzenlemeyle 3 yıl içinde KOBİ'ler için yaklaşık  120 milyar liralık ek finansman imkanı yaratılacak.

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Mehmet Cantekin, krediler için ayrılan özel karşılıkların gider yazılması, Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) oranının düşürülmesi ve Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) bankacılık dışı finans kesimine açılması gibi konularda düzenleme ihtiyacı duyduklarını söyledi. Cantekin, FKB'ye üye 100 şirket bulunduğunu, bunların 25'inin finansal kiralama, 61'inin faktoring ve 14'ünün ise finansman alanında faaliyet gösterdiğini kaydetti.

2017 OLUMLU GEÇTİ 

Cantekin, 2017'nin sektörleri açısından olumlu geçtiğini ifade ederek, “Üçüncü çeyrek rakamları da bu gelişmeleri doğrular nitelikte. Sektörlerimizin gidişatına bakıldığında, yıl sonunu yaklaşık 190 milyar TL seviyesinde işlem hacmiyle kapatmayı hedefliyoruz” dedi. Cantekin, “Yıl sonuna kadar bu disiplinle ilerleyebilirsek 2018'e güzel bir başlangıç yapacağımıza inanıyorum. Tüm bu gelişmeler ışığında KOBİ’lerimizin, tüketicilerimizin yanında olmaya devam edecek, onların finansman ihtiyaçlarına çözüm üretmeyi var gücümüzle sürdüreceğiz” diye konuştu. FKB'nin teknolojiyi yakından takip ettiğini, sektörlerinin gelişimine katkı sağlayacak teknoloji temelli projeleri hayata geçirmek için çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Cantekin, sektörün büyüme hızına katkı sunacak çalışmaları şöyle anlattı: “Faktoring sektörünün üzerinde çalıştığı Tedarik Zinciri Finansmanı Elektronik Sistemi'ni 2018'de hayata geçirmeyi planlıyoruz. Avrupa'nın birçok ülkesinde faktoring hacminin yüzde 60-70'i tedarikçi finansmanından oluşmakta.

AVRUPA'NIN ÖNÜNDEYİZ 

Bizler KOBİ sayısı ve yoğunluğu Avrupa'ya göre daha yoğun bir ülke olarak, 3 yıl içinde ortalamada yüzde 50'yi bulabiliriz. Eğer hedeflere ulaşılırsa 3 yıl içinde KOBİ'ler için yaklaşık 120 milyar TL'lik ek bir finansman yaratılabilecek.” Bireysel müşteriler için teknolojik yenilikleri finansal hizmetlerle birleştirerek ülke ve müşterilere değer katacak projeleri hayata geçirmek için çalıştıklarını dile getiren Cantekin, e-ticaret hacmindeki artışı dikkate aldıklarında, buradan doğacak finansman ihtiyacına yönelik çözüm üretmek üzere çalışmalar sürdürdüklerini kaydetti. 

500 BİN ŞİRKETE ULAŞILDI 

Faktoring sektöründe 500 bin KOBİ'ye ulaşarak onların finansmana erişimi adına çalışmalar yaptıklarını, tüm çabalarına rağmen sektör adına sorunlar yaşadıklarını dile getiren FKB Başkanı Mehmet Cantekin, kanun anlamında sağlanan desteği yeterince alamadıklarını, bunun da rekabeti körelttiğini, sektörün hevesini kırdığını söyledi.

FİNANSAL REKABET 

KOBİ'lerin finansal iş ve işlemlerinin kolaylaştırılması ve finansal rekabet ortamının sağlanmasına yönelik yapılan düzenlemeler bakımından yasa karşısında tüm finans kesiminin eşit olması gerektiğini savunan Cantekin, “Benzer, hatta eşit iş yapan kurumlar arasında kanun karşısında tanınmış olan hakların eşit seviyeye getirilmesi kanaatimizce ağırlıklı olarak KOBİ'lerimize, ihracatçılarımıza, kısaca ülke ekonomimize katkı sunacaktır” diye konuştu. 

 

 

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT