• Bist 100
  86.771
 • Dolar
  6,0297
 • Euro
  6,7402
 • Altın
  247,7017
İstanbul
16 / 23
0530 708 54 54
0530 708 54 54
27 Aralık 2017 00:00 | Çarşamba

Belediyelerin gücü olacak

Türkiye’nin lider bankası VakıfBank, belediyeler için özel Yerel Yönetimler Bankacılığı birimini kurarak sektörde bir ilke imza attı.

VAKIFBANK’TAN BİR İLK DAHA

VakıfBank, Yerel Yönetim Bankacılığı birimiyle belediyelere bağlı kuruluş ve iştiraklerinin talep ve ihtiyaçlarına en uygun finansal çözümleri daha hızlı ve etkin bir şekille sunacak, gerektiğinde ihtiyaçlarının tespit edilmesi noktasında öneri ve danışmanlık hizmeti de verecek.

ÖZEL HİZMET SUNUYORUZ 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Ersin Özoğuz, “VakıfBank olarak bu güne kadar kamu yararı gözetilerek gerçekleştirilen birçok projenin en büyük destekçisi olduk. Her zaman ülke ekonomisini ileriye taşıyacak, toplumsal kalkınmaya fayda sunacak kurum ve kuruluşlara finansman desteği sağlamak için  tüm kaynaklarımızı seferber ettik.  Toplumsal hayatın en önemli paydaşlarından biri olan yerel yönetimler de bu anlamda bizim için çok büyük bir önem taşıyor. Bu sebeple bankamız, konuyla ilgili var olan çalışmalarını daha da derinleştirerek  bir ilke imza attı ve belediyelere özel bankacılık hizmeti sunmak için  geçtiğimiz temmuz ayında Yerel Yönetimler Bankacılığı birimini oluşturdu” dedi. Yerel yönetimlerin, özellikle de belediye teşkilatlarının öneminin tüm dünyada her geçen gün giderek arttığını dile getiren Özoğuz, sözlerini şöyle sürdürdü:” Yerel yönetimler bir yandan halkın günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, temizlik, kanalizasyon, çöp toplama, ulaşım gibi hizmetleri sunarken, bir yandan da eğitim, sağlık ve altyapı alanlarında pek çok önemli görevi yürütüyor.

HIZLI TEMASA GEÇECEĞİZ 

Bu görevlerin aksamadan yürütülebilmesi, vatandaşın mağdur edilmemesinin yolu ise büyük oranda belediyelerin kendi şartlarına uygun finansal desteğe rahatça ulaşabilmelerinden geçiyor. VakıfBank olarak bizler de kurduğumuz Yerel Yönetimler Bankacılığı birimiyle belediyelerimizin tümüyle daha hızlı temasa geçebilecek, onların ihtiyaçları yönünde gerekli finansal desteği sunabilecek, hatta ihtiyaçların tespit edilmesi noktasında danışmanlık hizmeti verebileceğiz. Belediyelerin özellikle tahsilat tarafında güçlenmesi ve enerji verimliliği projelerinin desteklenmesi için yeni modeller ortaya koyacak ve bu modeller sayesinde maliyetlerini düşüreceğiz. Belediyelerin yanındaki güç olacağız.” 

450 kişilik uzman kadro

Halen Yerel Yönetimler Bankacılığı alanında 450 kişiden oluşan uzman bir kadroyla hizmet verdiklerini belirten Ersin Özoğuz, “Ülkemizin dört bir yanına, şubelerimizin olmadığı beldelere dahi hizmet götürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Hedefimiz 81 ildeki belediye teşkilatlarına, bağlı kuruluşlarına ve iştiraklerine özel hizmet sunabilmek, belediyelerimizin yanındaki güç olabilmek” diye konuştu. 

Enerji veren banka

2010 yılından bu yana ilkleri gerçekleştiren VakıfBank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile yeni bir işbirliğine giderek TURSEFF (Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı) kapsamında alınan 3. dilim kredi kaynağına belediyeleri dahil eden ilk banka oldu. Turseff III  programıyla belediyelerin katı atık, atık su arıtma, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji finansmanının yanı sıra,  toplu taşıma araç alımı, raylı sistem seti alımı, atık ayrıştırma sistemleri gibi projeleri de enerji verimliliği finansmanı kapsamında değerlendiriliyor.