• Bist 100
  95.952
 • Dolar
  5,8477
 • Euro
  6,5653
 • Altın
  238,8884
İstanbul
10 / 20
0530 708 54 54
0530 708 54 54
22 Ekim 2018 00:00 | Pazartesi

Yunan tacizine anında cevap

Doğu Akdeniz ve Ege'de artan Yunan tacizlerine karşı angajman kuralları değiştirildi. Deniz Kuvvetleri’ne misliyle karşılık verme serbestisi getirildi. 

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetlerine devam eden Barbaros Hayreddin Paşa gemisine, Yunanistan donanmasının botlarının tacizlerinin artmasının ardından harekete geçti. Sonbaharla birlikte Doğu Akdeniz’de sözde tek taraflı ilan edilen, münhasır ekonomik bölge (MEB) sahalarında artacak sondaj hareketliliği ve Yunan tahrikine karşı Genelkurmay Başkanlığı ve Türk Deniz Kuvvetleri yeni angajman çalışmaları yaptı. 

CESARET EDEMEYECEKLER

Buna göre, halen Türk denizlerindeki angajmanda, olası tacizlere misliyle karşılık vermek için serbesti getirildi. Angajman, tehdit seviyesine göre tedricen artarak uygulanacak. Tedrici olarak tanınan serbesti kapsamında, olası bir tehdit derecesine göre, emir yetkisinin gemi komutanına kadar alt kademeye devredilmesi mümkün hale gelecek. Böylece Yunan donanmasının korsan manevralarına anında müdahale edilebilecek. Yeni angajman, Barbaros Hayrettin Paşa ve ilerleyen günlerde de Fatih sondaj gemisinin emniyetle çalışmasını ve olası engellemelerin Türk donanmasının kararlı tutumunu yansıtan bir karşılık bulmasını sağlayacak. Yunan donanmasının küstah ve hukuk tanımaz tacizlere cesaret etmesi engellenecek. 

ÇALIŞMALAR AKSAMAYACAK

Aynı zamanda da çalışmaların aksamasının önüne geçilmiş olacak. Aksi takdirde sondaj gemilerimize yönelik en küçük engellemeye misliyle karşılık verilecek. Yunanistan Akdeniz’de gücü elinde bulunduran Türk donanmasına karşı ciddi bir hareketlilik gösteremiyor. Rum Yönetimi de Türkiye’nin bu hamlesi karşısında ses çıkaramıyor. Şubat 2019’a kadar bölge, Barbaros Hayreddin Paşa dışındaki sismik ya da sondaj gemilerine kapatılmış durumda bulunuyor. 

TSK’DAN NEFES KESEN TATBİKAT

İzmir Körfezi'nde mayın harbi eğitimlerinin icra edildiği 'Nusret-2018 Davet Tatbikatı'nda, Türk askeri gösterdiği gayret ve başarıyla göz doldurdu. TSK, uzman ekiplerin metrelerce derinlikteki mayın tespit görüntülerini paylaştı. Kısa sürede binlerce beğeni toplayan görüntülerde, uzaktan kumandalı sualtı arama cihazıyla tespit edilen bir mayın, başarıyla işaretleniyor. Tatbikat kapsamında 2 komando, tespit edilen mayın civarında Türk bayrağı açıyor. Ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli denizaltıcılar açık denizde atış eğitimi icra etti. Bu kapsamda, hizmet dışına ayrılan bir gemi, kahraman denizaltıcılar tarafından harp torpidosuyla başarıyla vuruldu. Başarıyla gerçekleşen atışa dair video, sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı. 

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT