Yumruklar havada uçuştu

CHP’de genel başkanlık yarışının kaderini belirleyecek İstanbul İl Kongresi, partililerin kavgasına sahne oldu. Kılıçdaroğlu’nun uyarılarına rağmen gerginlik uzun süre yatışmadı.

KAVGASIZ KONGRE YOK

CHP’nin İstanbul il yönetimi ile genel merkez delegelerini belirleyecek kongresi, Bostancı Gösteri Merkezi’nde toplandı. Kongreye katılan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, sağına adaylardan Cemal Canpolat,  soluna ise Canan Kaftancıoğlu’nu oturttu. Kürsüye “Hak, Hukuk, Adalet” sloganı eşliğinde çıkan Kılıçdaroğlu, en son Antalya'da yaşanan kavgadan sonra rahatsızlığını dile getirdi ve bir daha kavga çıkmaması için uyarıda bulundu.

UYARISINI KİMSE DİNLEMEDİ 

Kılıçdaroğlu'nun uyarılarının işe yaramadığı kısa süre sonra ortaya çıktı. CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muharrem Aktaş, kongrede söz alarak konuşmaya başladı. Aktaş'ın Sarıyer ilçesinde yapılan mahalle seçimlerinde usulsüzlük olduğunu iddia etmesi üzerine Sarıyer İlçe Teşkilatı üyesi bir grup slogan atarak tepki gösterdi. Grup, “Hak, hukuk, adalet” şeklinde slogan attı. “Hak, hukuk, adalet nerede” yazılı bir pankart da açan grup, Aktaş'ı yuhaladı.

Kürsüden indirildi 

Bunun üzerine divan kurulu, salonda bulunanları sakinleştirmeye çalıştı. Ardından divan kurulu, tüzük gereği il yöneticilerinin kongrede konuşma hakkının olmadığını belirterek, Aktaş'ın konuşmasını bitirmesini istedi. Divan kurulunun bu sözleri salondan yoğun alkış aldı. Muharrem Aktaş ise delege sıfatıyla konuşma hakkının olduğunu belirterek, konuşmasını sürdürmek istedi. Salondan yeniden tepki gelmesi üzerine Aktaş, “İl delegelerinin gerçeği öğrenmesine misafirlerimiz tarafından engel olunmuştur” diyerek kürsüden ayrıldı. 

Kaftancıoğlu'na sloganlı gönderme

Başkan adaylarında Canan Kaftancıoğlu'nun Twitter’dan yaptığı “Mustafa Kemal’in askerleri değil Mustafa Kemal’in yolundayız dememiz lazım” paylaşımı da kongrede gerginliğe yol açtı. Buna karşı Cemal Canpolat’ı destekleyen konuşmacılar “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” vurgu yaparak göndermede bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun ‘Kavga etmeyin’ uyarısını partililer umursamadı.