Vakit kaybetmeden karar alınacak

Seçimlerden önce belediye başkanlarının değişeceğinin sinyalini veren Erdoğan, “Her geçen vakit aleyhimizedir ve buna da pek tahammül edemeyiz” diyerek uçakta önemli mesajlar verdi. 

TURGAY GÜLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan ziyareti dönüşünde GÜNEŞ Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler’in de aralarında bulunduğu basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Beştepe’de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le görüşmesi üzerinden yapılan 'istifa edecek' spekülasyonları hakkında değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Gökçek’i Külliye’nin karşısında bulunan 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin yan tarafına yapılması planlanan müze ve otopark projesiyle alakalı çağırdım. Bu vesileyle o konuları da konuştuk, görüştük. Daha önce de söylediğim gibi olay sadece Melih Bey’in şahsında olan şeyler değildir” dedi.

'SEÇİMLERE BAĞIMSIZ GİTMİYORLAR' 

Değişim iradesinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun kararı olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bazı arkadaşların kenar köşe yazdıkları, ‘Seçimle gelen, seçimle gider’ veya ‘Sandıkla gelen sandıkla gider’ lafları var. Kusura bakmasınlar da; seçimle gelen seçimle gider ama bunlar bağımsız seçimle gelip bağımsız seçimle gitmiyorlar. Bunlar tabii ki bir iradenin yaptığı ön seçimler vesaire neticesinde buralara geliyorlar” ifadesini kullandı. 2019 Mart seçimleri için A’dan Z’ye her şeyi gözden geçirdiklerini belirten Erdoğan, “Önümüzdeki seçime girerken çok daha güçlü, çok daha farklı girmemiz lazım” şeklinde konuştu.

TOPBAŞ’I ÖRNEK GÖSTERDİ 

“Bazı arkadaşlarımızın bence bundan rahatsızlık duymaması, tam aksine, bizim yönetimimiz eğer böyle bir karar verdiyse, verecekse, o konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'mızın yaptığı gibi o nezaketi gösterir. Dolayısıyla bu hareketi güçlendirir. Aynı şekilde, mesela Düzce de kalkmıştır, hiç ısrar dahi etmemiştir. Aynı şekilde Niğde, öyle bir ısrarın içerisine girmemiştir. Temenni ederiz ki, bu hafta, önümüzdeki hafta içerisinde bazı görüşmeleri yapacağız, ondan sonra da nihai kararımızı vereceğiz çünkü her geçen vakit aleyhimizedir ve buna da pek tahammül edemeyiz” dedi. “Ankara ve Balıkesir dışında, sorunlu başka il var mı?” sorusuna Erdoğan, “Bursa” cevabını verdi.

TÜRKİYE’DEN S-500 HAMLESİ

“S-400’lerle alakalı olarak herhangi bir sıkıntı yok” diyen Erdoğan, “Birinci pakette ortak üretimimiz olmayacak. Birinci paketi onlardan alacağız. Ama ikinci paketten itibaren artık ortak üretimin adımlarını inşallah atacağız. Bizim Putin’le yaptığımız görüşmelerde işi S-400’lerle bitirmeyi düşünmüyoruz” diye konuştu.

YENİ ADIMLAR ATIYORUZ

S-500’lerle ilgili de görüşmeler olduğunu belirten Erdoğan, “Temenni ederim ki bu görüşmelerimizi de (S-500’lerle alakalı) hayata geçiririz. Tabii bizim şu anda yeni attığımız bazı adımlar da silahlı ve silahsız insansız hava araçlarında aldığımız mesafe, bunun yanında tank motorlarıyla ilgili adımlar var. Bunlarla ilgili değişik ülkelerde güzel gelişmeler var. Bunlar da geliştikçe kamuoyunu bilgilendireceğiz” şeklinde konuştu.